کد خبر: ۵۷۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳

تعدیل مصرف بنزین در کشور طی ۵ تا ۱۰ سال آینده با استفاده از خودروهای برقی

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با بیان این‌که رفتن به‌سمت خودرو‌های برقی موجب تعدیل مصرف بنزین طی ۵ تا ۱۰ سال آینده خواهد شد، گفت: تولید خودروهای برقی نیازمند حمایت همه دستگاه‌هاست.
به گزارش خودروکار - منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت درباره ورود خودروهای برقی به حمل‌ونقل عمومی از ماه آینده اظهار کرد: متخصصان از 10 سال قبل مطالعه درمورد خودروهای برقی متناسب با جامعه ایران را شروع کردند و معاونت علم و فناوری و شرکت مپنا نیز تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت دادند.

وی افزود: فعالیت‌های صنعتی و تحقیقاتی خودروهای برقی از حدود یک دهه قبل شروع شد و در بخش سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری هم حدود 6 سال قبل، دولت یک لایحه درمورد برقی‌سازی خودروها تدوین کرد؛ اما نهایتاً به‌علت عدم اعتقاد برخی نهاد‌های حاکمیتی به این موضوع، به تصویب نرسید.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت تصریح کرد: با این شرایط می‌توان گفت که تأخیر در تصمیم‌گیری ورود خودروهای برقی به کشور وجود داشته است؛ اما در بخش تحقیقاتی و صنعتی تأخیر و تعللی وجود نداشت.

منطقی، وضعیت مصرف بالای بنزین در کشور را نگران‌کننده خواند و گفت: یکی از دلایل استفاده از خودروهای برقی همین مصرف بالای بنزین است و رفتن به‌سمت خودرو‌های برقی موجب تعدیل مصرف بنزین طی 5 تا 10 سال آینده خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه آیین‌نامه این موضوع (شامل وظایف دستگاه‌های مختلف و تعریف مشوق‌ها) باید در هیئت دولت به تصویب برسد اضافه کرد: علاوه بر وزارت صمت، وزارت نفت نیز باید مشوق‌هایی را ارائه کند. وزارت نیرو باید به تکمیل زیرساخت‌ها و وزارت علوم نیز به تغییر مفاد درسی و مباحث جدید بپردازد و همچنین معاونت علمی و فناوری هم باید بحث تکمیل زنجیره تأمین خودروهای برقی و طراحی‌ها و فناوری‌های جدید و پشتیبانی را دنبال کند.

منطقی تأکید کرد: جمع بزرگی از دستگاه‌ها و نهادها باید در این زمینه به ایجاد زیرساخت‌ها و پشتیبانی بپردازند و حمایت‌های لازم را انجام دهند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت در پاسخ به این پرسش که سرانجام سامانه یکپارچه عرضه خودرو به کجا خواهد رسید گفت: این، یک سامانه نظارتی برای کنترل بازار و مصرف سوخت و رضایت مشتریان است و نهایتاً برای اینکه عرضه و تقاضا تحت نظارت وزارت صمت و سازمان حمایت و شورای رقابت باشد راه‌اندازی شد همچنین باتوجه‌به نارضایتی بالایی که از قرعه‌کشی وجود داشت نوبت‌دهی انجام شد. نکته سوم و مهم‌تر اینکه هر چقدر فضای بازار به‌سمت باز شدن حرکت کند و عرضه بیشتر از تقاضا باشد مردم می‌توانند خودشان ورود کنند.
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار