کد خبر: ۵۷۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۶

نگرانی از افزایش تصادفات رانندگی، ضرورت نصب علایم و تجهیزات ایمنی در شبکه راه‌ها

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی با ابراز نگرانی از افزایش آمار تصادفات رانندگی در ایران، به پنج اصل مدیریت ایمنی، راه ایمن، خودروی ایمن، کاربر ایمن و امداد و فوریت‌های پزشکی به عنوان پایه‌های ‌ایمنی اشاره کرد.
به گزارش خودروکار -  «شهریار افندی‌زاده» افزود: هر یک از دستگاه‌های مسوول باید اقدامات پیشگیرانه لازم را برای کنترل و کاهش آمار تصادفات رانندگی به عنوان یکی از معضلات اجتماعی کشور به انجام برسانند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور بیان‌داشت: ایمنی راه به عنوان یکی از این پایه‌ها، می‌تواند نقشی موثر در کنترل خطاهای رانندگان داشته باشد که این نقش باید با طراحی مبتنی بر انتظار راننده و رده عملکردی راه در مراحل ساخت و توسعه و همچنین نصب و نگهداری مناسب از علایم و تجهیزات ایمنی راه‌ها برآورده شود.

وی ضمن اشاره به رعایت اصول ایمنی در همه مراحل طراحی و ساخت و بهره‌برداری شبکه جاده‌ای کشور، تاکید کرد: بازدید و بازرسی راه به صورت مستمر در همه این مراحل توسط طراحان، پیمانکاران و عوامل راهداری کنترل و مورد توجه قرار گرفته است.

افندی‌زاده ادامه داد: به منظور بازنگری و پایش پیاده‌سازی و کنترل اصول و الزامات ایمنی راه در مراحل ساخت و پیش از بهره‌برداری، دبیرخانه شورای‌عالی فنی امور زیربنایی حمل و نقل را موظف کرد تا با برگزاری نشست‌های تخصصی در چارچوب شورای مذکور، ضمن مروری بر فرآیندهای بازرسی و بازدید ایمنی، نسبت به تشکیل کمیته‌ای تخصصی برای بازنگری فرآیندهای مذکور در صورت لزوم و ایجاد هماهنگی بیشتر مابین دستگاه‌های مسوول اقدام کند.
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار