کد خبر: ۶۱۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳

تلاطمات بازار خودرو چطور در ۳ سال اخیر مدیریت شد؟

دولت سیزدهم با افزایش تولید خودرو و عرضه در سامانه یکپارچه از طریق شیوه نوبت‌دهی، بازار خودرو را که در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ دچار تلاطم شده بود، به آرامش رساند.

تلاطمات بازار خودرو چطور در ۳ سال اخیر مدیریت شد؟به گزارش خودروکار -  در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شاهد تلاطمات شدید در بازار خودرو کشور بودیم اما با آغاز به کار دولت سیزدهم و دستور ۸ ماده ای رئیس جمهور شهید برای بهبود وضعیت خودروی سواری کشور، وضعیت تولید و عرضه خودرو  تغییر کرد. 
در یکی از بندهای دستورالعمل ۸ ماده ای، رئیس جمهور خواستار افزایش دست کم ۵۰ درصدی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ شد. 
بنابراین با اقداماتی که وزارت صمت در دولت سیزدهم برای افزایش تولید و عرضه خودرو انجام داد رشد تولید خودرو رقم خورد.
مروری بر وضعیت تولید خودرو نشان می دهد در  سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تولید خودرو کمتر از یک میلیون دستگاه در سال بوده بطوریکه در سال ۱۳۹۹ در مجموع ۹۹۱ هزار و ۶۹۲ دستگاه خودرو و در سال ۱۴۰۰  نیز در مجموع ۹۶۳ هزار و ۱۷۹ دستگاه خودرو در کشور تولید شد اما به دنبال ابلاغ دستور رئیس جمهور برای افزایش تولید خودرو  اقدامات وزیر صمت وقت برای افزایش تولید خودرو آغاز شد و در نتیجه در سال 1401 تولید انواع خودرو به یک میلیون و 348 هزار دستگاه و در سال 1402 نیز به یک میلیون و 340 هزار دستگاه افزایش یافت. 
همچنین وزارت صمت در ادامه  اقداماتی را برای ساماندهی عرضه خودرو آغاز کرد و در اواسط اردیبهشت 1401 سیدرضا فاطمی امین وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت سامانه ای برای فروش و عرضه خودرو ایجاد کرد. 
هدف از ایجاد این سامانه، شفاف سازی روند عرضه خودرو و فروش خودروها عنوان و مقرر شد تا در راستای شفاف سازی عرضه خودرو، همه خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه نسبت به عرضه و فروش خودرو اقدام کنند و هر گونه عرضه خودرو از طریق سامانه متمرکز قرعه کشی انجام شود.
در ابتدا نیز عرضه خودرو در چند مرحله از طریق قرعه کشی انجام شد اما با توجه به اینکه این شیوه چندان رضایت بخش نبود و بسیاری از متقاضیان موفق به خرید خودرو نمی شدند وزیر صمت وقت در اواسط سال 1401 وعده حذف قرعه کشی خودرو را داد و با اقدامات لازم برای  رشد تولید خودرو این وعده در اسفند ماه سال 1401 محقق شد و عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه به شیوه قرعه کشی به عرضه خودرو در  به شیوه نوبت دهی تغییر کرد. 
به این شکل که در هر دوره از عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تمام خودروسازان خودروهای خود را عرضه می کردند و متقاضیان نیز اقدام به ثبت نام می کردند اما در این روش به جای قرعه کشی تمام متقاضیان در نوبت تحویل خودرو قرار می گرفتند و خودروساز نیز مکلف می شد  تا خودروی ثبت نامی را به متقاضیان تحویل دهد. 
این شیوه عرضه در ۲ مرحله انجام شد، اما بعد از رفتن فاطمی امین از وزارت صمت و روی کارآمدن علی آبادی در این وزارتخانه این شیوه عرضه خودرو نیز متوقف شد. 
اما با توجه به تعهداتی که برای خودروسازان ایجاد ش  خودروسازان تعدادی زیادی از خودروهای ثبت نامی به متقاضیان را تحویل دادند و اکنون نیز در حال عمل به سایر تعهداتشان هستند.
لازم به ذکر است، این شیوه عرضه خودرو اثرات مثبتی  در بازار خودرو داشت و این اثرات هنوز هم ادامه دارد زیرا با قرار گرفتن متقاضیان واقعی در نوبت تحویل خودرو دیگر نیازی به مراجعه متقاضیان برای خرید به بازار نبود و لذا رشد شدید قیمت خودرو در بازار بخصوص در ماه های ابتدایی اجرای طرح متوقف شد.
  در مجموع با توجه به سیاست هایی که وزارت صمت برای تنظیم بازار خودرو کشور طی سه سال اخیر دنبال کرد، هم رشد قیمت خودرو متوقف شد و هم از افزایش  شدید قیمت خودرو جلوگیری شد. 
به تازگی نیز عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که مردم برای خرید خودرو عجله نکنند و خودرو را به عنوان یک کالای سرمایه ای خریداری نکنن، زیرا متضرر می شوند. 
به گفته وی، به زودی به نقطه‌ای می‌رسیم که خودروسازان باید وام بدهند و خودروهایشان را به‌صورت قسطی بفروشند تا مردم خودرو خریداری کنند.
بنابراین با وجود اینکه مشکلات ناشی از تحریم های صنعت خودرو در سال 97 کماکان ادامه دارد اما با همتی که مسئولان در این دولت داشتند از سدهای بزرگ عبور کردند و بازار خودروی کشور را بعد از تلاطمات شدید به آرامش رساندند.

 

منبع فارس

روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار