کد خبر: ۶۰۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳
در ایتراک، بزرگ‌ترین مجموعه آزمایشگاهی صنعت خودروی کشور صورت می‌گیرد

ساخت و راه‌اندازی آزمایشگاه برای خودروهای برقی

به گفته مدیرعامل شرکت ایتراک، با توجه به ورود خودروهای برقی به کشور و نیز الزامات وزارت صمت در خصوص توجه به طراحی و تولید خودروی برقی، برنامه‌های مطالعاتی برای ساخت و راه‌اندازی آزمایشگاه برای این محصول و قطعات آن در شرکت ایتراک، در دست اقدام است.

ساخت و راه‌اندازی آزمایشگاه برای خودروهای برقیبه گزارش خودروکار -  محمدحسن جبلی جوان، با بیان این‌که شرکت ایتراک از زیرمجموعه‌های ایران‌خودرو، با دارا بودن آزمایشگاه‌های متعدد، شرکتی معتبر در زمینه ارایه خدمات به شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز برای آزمایش قطعات منطبق بر استانداردهای ملی ایران است، گفت: وجود کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های متعدد در حوزه‌های علوم پایه، رنگ، مواد شیمیایی، پلیمر، متالورژی و هم چنین دارا بودن نیروهای متخصص در ایتراک، شرایط را برای ارایه خدمات مورد نیاز شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز فراهم کرده است.
وی با اشاره به این‌که ایتراک آزمون‌ها و ارزیابی قطعات را در قالب همکاری و تحت نظارت سازمان ملی استاندارد انجام می‌دهد، عنوان کرد: شرکت ساپکو با توجه به نقشی که در تامین قطعه برای خطوط تولید ایران‌خودرو و ارتباط با شرکت‌های قطعه‌ساز دارد، یکی از مشتریان اصلی ایتراک به شمار می رود و با توجه به تجهیز برخی آزمایشگاه‌های شرکت‌های قطعه‌ساز با دستگاه‌های به روز در سال‌های اخیر، کماکان ساپکو ارزیابی و انجام آزمون توسط شرکت ایتراک را در اولویت قرارداده و پس از اخذ تاییدیه آزمون‌ها، قطعات در خطوط تولید ایران خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
جبلی جوان، با بیان این‌که آزمایش‌های صورت گرفته در ایتراک، مبتنی بر استانداردهای ملی و شرکت‌های خودروساز نظیر استانداردهای پژو است، خاطرنشان کرد: تعدادی از آزمایش‌ها به صورت متناوب و در زمان‌های مختلف مطابق الزامات استانداردی و به درخواست ایران‌خودرو انجام می‌شود؛ هم‌چنین بر روی خودروی تولید شده، تست‌های ترمز، فرمان‌پذیری، ارتعاش‌پذیری و مقاومت بدنه انجام شده و نتایج برای شماره‌گذاری و تجاری‌سازی محصول در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار می‌گیرد. 
وی با بیان این‌که ایتراک، مجری آزمایش‌ها بوده و مجاز نیست مجوز تولید قطعه یا نصب آن در خطوط تولید را صادر کند، بیان کرد: مجوز نهایی پس از ارزیابی و تایید از سوی سازمان ملی استاندارد در اختیار شرکت‌ها قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت ایتراک افزود: این شرکت با دارا بودن تجهیزات منحصربه فرد و مجهز در ۱۸ آزمایشگاه مستقل و فعال، مراحل تست‌های حرارتی، برودتی، ارتعاشی، انعطاف پذیری، مقاومت، نور، فرمان پذیری و دیگر موارد خواسته شده را انجام می دهد تا آزمون ها در زمان مقرر و منطبق با برنامه های تولیدی انجام شود.
وی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های مورد تاکید مدیرعامل ایران خودرو، استفاده از ظرفیت شرکت‌های گروه برای تامین نیازهاست، عنوان کرد: با توجه به توسعه و اجرای استانداردهای جدید اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد، شرکت ایتراک به عنوان یکی از بازوهای اجرایی این سازمان باید زیرساخت های لازم را فراهم کند. بر همین اساس، در سال جاری بودجه ویژه ای برای توسعه آزمون‌ها، خرید قطعات و تجهیزات جدید، تخصیص یافته تا بتوانیم در زمان مقرر پاسخ‌گوی نیاز مشتریان باشیم.
مدیرعامل ایتراک، با اشاره به آزمایشگاه خودروی این مجموعه، اظهار کرد: یکی از آزمایشگاه‌های مجهز در ایتراک، آزمایشگاه خودرو است و در آن، محصولات خودروسازان کشور اعم از تجاری و سواری بررسی شده و نتایج در اختیار نهادها قرار می گیرد.
وی با اشاره به این‌که اقدامات لازم برای تکمیل آزمایشگاه خودرو در حال انجام است، بیان کرد: هم چنین، برای ساخت سالن مجموعه آزمایشگاهی با شش هزار و ۷۰۰ متر مربع در سه طبقه، در حال برنامه‌ریزی و هماهنگی با شرکت ساپکو و ایران خودرو هستیم.

برچسب ها: ایران خودو
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار