کد خبر: ۵۸۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
سرپرست مدیریت تحقیق و توسعه حمل و نقل الکتریکال گروه خودروسازی سایپا عنوان کرد:

هیبرید کردن و برقی‌سازی خودروهای تولید سایپا در دستور کار است/ مصرف سوخت محصولات سایپا کاهش خواهد یافت

سرپرست مدیریت تحقیق و توسعه حمل و نقل الکتریکال و مدیر پروژه خودروهای برقی گروه خودروسازی سایپا گفت: گروه سایپا در کنار همکاری با شرکای تجاری خود برای واردات خودروهای برقی،‌هیبرید کردن و برقی‌سازی خودروهای تولید سایپا را با جدیت دنبال می کند.
به گزارش خودروکار -  احمد زیبافر در حاشیه دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو با بیان اینکه گروه خودروسازی سایپا تولید و عرضه خودروهای برقی را در سه بازه زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت در دستور کار قرار داده است، اظهارداشت: کشور چین از پیشتازترین کشورها در حوزه تولید خودروهای برقی است،‌ از همین رو گروه سایپا با شرکای تجاری خود در تعامل است تا در زمینه تولید و عرضه خودروهای برقی،‌ اقدامات لازم را انجام دهد. 

زیبافر درباره خودروهای برقی عرضه شده در نمایشگاه یاد شده و با توجه به اهداف کوتاه‌مدت، تصریح کرد: خودرو 03SL (برند لوکس دیپال زیرمجموعه شرکت چانگان) یکی از محصولات برقی است که با سه قوای محرکه تمام برقی، EV-R (برد افزا) و پیل سوختی تولید و عرضه می‌شود. در مدل تمام برقی، خودرو پیمایش 500 کیلومتر دارد و در حالت EV-R این خودرو توان پیمایش تا 1200 کیلومتر را دارد که 165 کیلومتر به صورت تمام برقی خواهد بود. سایپا در مرحله اول بر روی خودرو EV-R این محصول تمرکز و فعالیت خواهد داشت.

مدیر پروژه خودروهای برقی گروه خودروسازی سایپا گفت: این خودرو با برند دیپال در چین عرضه شده است که با همکاری شرکت‌های چانگان، هواوی و CATL تولید و عرضه می‌شود. شرکت CATL به عنوان برترین شرکت باطری‌ساز در کشور چین و در سطح دنیا مطرح است.

او افزود: دو خودروی دیگر که در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو ارائه شده و برای عرضه به سیستم حمل و نقل عمومی به صورت تاکسی مناسب است، خودروهای SINOGOLD و EADO (محصول شرکت چانگان) است. هردو خودرو به صورت گسترده در کشور چین به عنوان تاکسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و از نظر فنی، ابعادی و گارانتی باطری، برای حمل و نقل عمومی کاملا مناسب هستند.

زیبافر تاکید کرد: خودروی SINOGOLD گارانتی پیمایش تا 600 هزار کیلومتر را دارد و با توجه به اینکه خودروهای برقی در دنیا با پیمایش بین 150 تا 200 هزار کیلومتر گارانتی دارند، این موضوع نشان از کیفیت بالای باطری این خودرو است و قطعا خریداران این محصول دغدغه‌ای در این خصوص نخواهند داشت.

او افزود: از دیگر خودروهای برقی عرضه شده در این نمایشگاه خودرو E-star است که این خودرو توان پیمایش ۳۰۰ کیلومتر را داراست و یکی از خودروهای پرفروش برقی در کشور چین است. این خودرو  به صورت ویژه مناسب بانوان است که می توانند بدون دغدغه های مربوط به انجام سرویس، پمپ بنزین و سایر مشکلات خودروهای بنزینی از آن استفاده کنند.

زیبافر گفت: خودروی ((E-VR R9 هم از خودروهای هیبرید شاسی بلند (suv) است که  1100 کیلومتر پیمایش دارد و می تواند 87 کیلومتر پیمایش کاملا برقی داشته باشد.

او با بیان اینکه در سناریو میان‌مدت، هیبرید کردن و برقی‌سازی خودروهای تولید سایپا دنبال می‌شود، گفت: تولید و عرضه برقی پلتفرم های SP0 و100SP که شامل خودروی آریای  EV-R و آریای تمام برقی است در دستور کار سایپا قرار گرفته است.

سرپرست مدیریت تحقیق و توسعه حمل و نقل الکتریکال سایپا با بیان اینکه سطح دانش طراحی خودرو در گروه خودروسازی سایپا ارتقاء یافته است، گفت: در این نمایشگاه خودرو اطلس برقی عرضه شده است و برهمین اساس، دانش برقی‌سازی بر روی پلتفرم‌های آتی سایپا مثل آریا استفاده خواهد شد.
برچسب ها: سایپا
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار