کد خبر: ۵۷۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴

پلیس معاینه فنی خودروهای دودزا را باطل می‌کند/ ۲ میلیون جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی

معاون عملیات پلیس راهور تهران از صدور دو میلیون جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی خبر داد و گفت: اگر خودرویی معاینه فنی داشته باشد ولی دودزا باشد، پلیس معاینه فنی آن را باطل می‌کند.
به گزارش خودروکار -  سرهنگ محمد رازقی درباره برخورد پلیس با خودروهای فاقد معاینه فنی در سطح شهر تهران اظهار کرد:‌ برابر قوانین و مقررات موجود در کشورمان، پلیس راهنمایی و رانندگی وظیفه اعمال قانون خودروهای آلاینده و فاقد معاینه فنی را برعهده دارد؛ البته درحوزه آلودگی هوا و آلایندگی خودروها دستگاه‌های بسیاری مسئولیت دارند که باید به وظایف خود عمل کنند، اما قانونگذار نیز یکسری وظایف را بر عهده پلیس قرار داده که درحال انجام است.

وی با بیان اینکه برخورد با خودروهای آلاینده و فاقد معاینه فنی تنها محدود به روزهای آلودگی هوا نیست، گفت: پلیس راهور همه روزه و تمام ایام سال با خودروهای فاقد معاینه فنی برخورد می‌کند و اینطور نیست که آن را فقط به روزهای آلوده سال معطوف کنیم. همچنین رانندگان نیز باید بدانند که موضوع به این صورت نیست که برای خودروی خود معاینه فنی بگیرند و بگویند، خب یک‌سال خیالمان راحت است، اگر شرایط خودرو تغییر کند و دچار نقص فنی شود، امکان باطل شدن معاینه فنی وجود دارد و باید دوباره برای دریافت آن اقدام شود.

رازقی با بیان اینکه حدود 70 درصد آلودگی هوای شهر تهران مربوط به وسایل نقلیه مانند خودروهای شخصی، موتورسیکلت‌ها، کامیون‌ها، وسایل نقلیه عمومی است، افزود:‌ همچنین 30 درصد آلودگی هوا نیز مربوط به کارخانه‌ها و ... است.

معاون عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین درباره اقدامات پلیس در برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا گفت: دوربین‌هایی که در سطح شهر تهران قرار دارند به صورت مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی را اعمال قانون می‌کنند. به طوری که از ابتدای سال جاری تا کنون 2 میلیون جریمه نداشتن معاینه فنی در پایتخت ثبت شده است.

بیشتر بخوانید
تاثیر "معاینه فنی اجباری خودروها" بر کاهش آلودگی هوای تهران چه میزان بوده است؟

وی با اشاره به دیگر اقدامات پلیس نیز بیان کرد: پلیس راهور تهران بزرگ با جدیت بحث نداشتن معاینه فنی و برخورد با خودروهای آلاینده و دودزا را دنبال می‌کند و در همین راستا نیز تیم‌های پلیس راهور تهران بزرگ، به محض مشاهده خودروی دوزدا در سطح شهر، آن‌ را متوقف کرده و با فک پلاک به تعمیرگاه اعزام می‌کنند. بر روی این خودروها پلاک اعزام به تعمیرگاه نصب شده و این خودروها باید در بازه زمانی معین نسبت به رفع نواقص خودروی خود اقدام کرده و پس از بررسی از سوی کارشناسان پلیس راهور، دوباره پلاک اصلی خود را دریافت کنند.
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار