کد خبر: ۵۷۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹

"اول مهر" آزمونی برای شهرداری تهران/ مهرماه در تهران چه خبر است؟

مدیریت شهری بنا دارد همزمان با سال تحصیلی جدید در اول مهرماه، نوسازی و ورود اتوبوس‌های جدید به پایتخت، وضعیت ترافیک در سطح شهر تهران را سامان دهد و در این بخش تحول بزرگی را رقم بزند.
به گزارش خودروکار -  تابستان گرم و پرحرارت امسال هم نفس‌های پایانی‌اش را می‌کشد و روزشمار تاریخ بی‌پروا به استقبال ماه مهر می‌رود. مهرماهی که با تمام زیبایی‌ها و هوای پاییزی‌اش در سایه سنگین شلوغی، ترافیک و آلودگی هوای ناشی از ازدحام و تردد وسایل نقلیه سیمای شهر را دودی رنگ می‌کند.

سال‌های سال است با شروع فصل پاییز و پس از اتمام تعطیلی مدارس و دانشگاه و مراکز آموزشی، شاهد ترافیک سنگین روزانه در معابر و بزرگراه‌های پایتخت هستیم.

ترافیک، ابرمعضل کلان‌شهر تهران برای بستن راه‌های شهر خیز برمی‌دارد و خیابان‌ها زیر حجم انبوه وسایل نقلیه شخصی کمر خم می‌کنند و وسایل نقلیه عمومی از ازدحام و بار سنگین مسافران بی‌رمق می‌شوند.

همه‌ساله همزمان با بازگشایی مدارس دستگاه‌های اجرایی مربوطه در مسئله ترافیک جلساتی را تشکیل می‌دهند و با اعمال محدودیت‌ها تمهیداتی را برای کنترل آن در نظر می‌گیرند تا از بار سهمگین ترافیک کاسته شود.

امسال هم نخستین جلسه ستاد استقبال از مهر با حضور معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ و جمعی از مدیران عامل سازمان‌ها و شرکت‌ها و مدیران کل شهرداری تهران و نمایندگان ادارات و نهادهای مرتبط ازجمله آموزش‌وپرورش، فرمانداری تهران و ... برگزار شد.

در همین راستا، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در اول مهر، موجب ازدیاد تقاضای سفر و افزایش 20 تا 30 درصدی ترافیک تهران می‌شود، گفت: مدیریت این میزان از افزایش سفر، کار ساده‌ای نیست و برای اتخاذ و اجرای تدابیر و تمهیدات مناسب‌تر، نیاز به همراهی و همکاری استانداری تهران، پلیس و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط داریم.

وی با اشاره به اینکه بهترین راهکار در زمینه کنترل ترافیک نیمه دوم سال، شناورسازی ساعات کار ادارات و مدارس است، اظهار کرد: تأثیر مثبت شناورسازی ساعات کار را در دوران کرونا و فصل تابستان به‌منظور کاهش مصرف برق، تجربه‌ کرده‌ایم و آن را بهترین راهکار برای مدیریت ترافیک می‌دانیم و لذا از دولت، تقاضا داریم که این تجربه موفق را برای نیمه دوم سال اجرایی کند. بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته بیش از 74 درصد شهروندان از اجرای طرح شناورسازی ساعات کار رضایت دارند (به جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی در تابستان، دولت، آغاز به کار همه‌ ادارات دولتی را از 15 خرداد تا 15 شهریور بدون استثناء و با لغو قاعده‌ شناوری، ساعت 6 صبح الی 13 اعلام کرد).

بیشتر بخوانید
ورود 300 دستگاه اتوبوس شهری جدید به تهران تا مهرماه

به گزارش تسنیم، با شناورسازی ساعت فعالیت مراکز آموزشی، مدارس و اداره‌ها تنها بخشی اندک(10 تا 15 درصد) از مشکل ترافیک پایتخت کنترل خواهد شد اما بخش دیگر آن مربوط به سرویس‌دهی و ارائه خدمات وسایل حمل‌ونقل عمومی است چراکه قسمت اعظم جابه‌جایی‌های مسافران از طریق اتوبوس‌ها، مترو و تاکسی‌های خطی در پایانه‌ها صورت می‌گیرد که شهرداری تهران موظف است تمهیداتی را در این خصوص موردتوجه قرار دهد.

مهدی گلشنی؛ مدیرکل حمل‌ونقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در خصوص آغاز مهرماه عنوان کرد: اورهال پله‌برقی‌ها، اورهال قطارهای مترو و آمادگی اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی در دستور کار قرار دارد و امیدواریم که بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده فعالیت‌های اجرایی را از 15 شهریورماه آغاز و تا 15 مهرماه ادامه دهیم تا شاهد مدیریت بهتر ترافیک در پایتخت باشیم.

گلشنی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده 400 اتوبوس اورهال شده تا مهرماه به مدار ناوگان حمل‌ونقل عمومی اضافه می‌شود، اظهار کرد: در سطح مناطق 22‌ گانه نیز اقدامات مؤثری در راستای رفع نقص المان‌های ترافیکی انجام‌شده و این تمهیدات ادامه خواهد داشت.

  یکی دیگر از دغدغه‌ها در خصوص آغاز سال تحصیلی اقدامات ایمن‌سازی برای دانش آموزان است لذا مهدی نوروزی؛ معاون فنی مهندسی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تصریح کرد: به‌طور ویژه موضوعات مختلفی برای ایمن‌سازی در دست اقدام است و در چند حوزه به رسیدگی تجهیزات ایمنی در معابر بزرگراهی پرداخته‌ایم تا معابر را به‌طور خاص ایمن‌سازی کنیم. نصب گاردریل در بزرگراه‌ها، خط‌کشی، زیرسازی و روسازی ایستگاه‌های بی آر تی ازجمله این اقدامات است. تاکنون 30 ایستگاه تکمیل‌شده است و تا قبل شروع مهر این عدد به 50 ایستگاه می‌رسد.

با توجه به اهمیت موضوع کنترل معضل ترافیک پایتخت در دوره مدیریت شهری جدید و تمهیدات صورت گرفته باید منتظرماند و دید وعده‌های داده شده برای مدیریت ترافیک، ابر بحران کلانهشر تهران عملی خواهد شد یا خیر؟
برچسب ها: شهرداری
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار