کد خبر: ۵۷۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵

نمایشگاه خودرو مشهد و انتظار مردم برای ارتقای کیفیت‌ها

نمایشگاه بین‌المللی خودرو مشهد در حالی بیست و سومین دوره برگزاری خود را در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی این شهر پشت سر گذارد که به یک عرصه رقابتی کم‌نظیر برای خودروسازان و نیز ارائه انتظارات مردم از آنان مبدل شده بود.
به گزارش خودروکار - بی تردید یکی از جذابترین رویدادهای نمایشگاهی سال مشهد، نمایشگاه بین المللی خودرو است که همه شرکت های داخلی و شمار زیادی از نمایندگی های خارجی خودرو در آن شرکت کرده و تازه های تولید خود را در آن به نمایش می گذارند.

استقبال کم‌نظیر مردم مشهد از چنین نمایشگاهی گویای تمایل آنان به خرید خودروهای خوب و باکیفیت از خودروسازان داخلی و دریافت پاسخ منطقی از شرکتهایی است که در تحویل به موقع خودروها کاستی هایی داشته اند و با حضور در این نمایشگاه خود را پاسخگوی مردم قرار داده اند.

به گفته سعید صیفی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد، ۲۰ شرکت خودروساز داخلی در فضایی به گستره ۲۰ هزار مترمربع از استان های خراسان رضوی، تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز و کرمان در مدت چهار روز در این نمایشگاه شرکت کرده و دستاوردها و ظرفیت‌های صنعت خودروسازی کشور و محصولات جدید و فناوری‌های حوزه خودرو را در معرض نمایش قرار دادند.

در چهار روز برگزاری این نمایشگاه، که از ۹ تا ۱۲ شهریورماه برپا شد،‌ شماری از مسوولان حوزه صنعت کشور نیز حضور یافتند که از مهم‌ترین آنان رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، مدیران عامل ایران خودرو و سایپا و برخی از نمایندگان مجلس بود.

نمایشگاه خودرو مشهد و انتظار مردم برای ارتقای کیفیت‌ها

کیفیت بالا، انتظار اول مردم از خودروسازان

یکی از پرتکرارترین گلایه های مردم که هم در نمایشگاه و هم خارج از آن شنیده می شود، تاخیر در تحویل دادن خودروها توسط شرکتهای خودروسازی، همچنین بعضا کیفیت پایین یا نقص برخی قطعات و ارایه خدمات بود که با مدیران شرکتها در این نمایشگاه مطرح شد.

نماینده نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان‌جلگه در مجلس شورای اسلامی که برای بازدید از نمایشگاه خودرو مشهد حضور یافته بود، در مصاحبه با خبرنگاران به همین موضوع اشاره و بیان کرد: نمایشگاه خودرو یکی از بزرگترین رویدادهای نمایشگاهی است که می توانست در کشور برگزار شود و ۲ خودروساز اصلی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا نیز در آن حضور دارند.

هاجر چنارانی افزود: مردم دغدغه هایی دارند از جمله اینکه وقتی خودرو خود را از این شرکتهای خودروساز تحویل گرفته بودند هنوز مدت چندانی نگذشته بود ناگزیر به تعویض برخی از قطعات آن می شدند و این دغدغه ها به مدیران عامل شرکتهای مزبور منتقل شد.

وی به اشتغال ایجاد شده از سوی واحدهای قطعه سازی خودرو در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: از سال ۱۳۴۳ تاکنون واحدهای قطعه سازی این استان رشد زیای داشته اند اما کیفیت قطعات برای خودروها در سطح کشور به یکی از دغدغه های جدی برای کل مردم ایران بدل شده است.

چنارانی تصریح کرد: مردم ایران امروز به اندازه قیمت یک خودرو خارجی، برای خودرو داخلی پول می دهند اما خودروی که تحویل می گیرند کیفیت بالایی ندارد، برای رفع این مشکل به دنبال آن هستیم که از ایده های شرکتهای دانش بنیان برای ارتقای کیفی خودروهای داخلی بهره بگیریم تا بتوانیم با هزینه کمتری خودرو کیفی تری منطبق با استانداردهای جهانی تحویل مردم بدهیم.

وی اضافه کرد: خودروهای داخلی می توانند خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کنند تا بین شرکتهای داخلی با شرکتهای خارجی رقابت به وجود آید، مجلس شورای اسلامی نیز ۱۰۰ درصد به دنبال آن است که استانداردها و قدرت رقابت تولیدات داخلی خودرو را با خودروهای خارجی افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

کیفیت در خودروهای قدیمی قابل ارتقا نیست/ لزوم حرکت به سمت تولیدات جدید

سازمان ملی استاندارد ارتقای کیفیت خودرو را دنبال می‌کند

کیفیت حلقه مفقوده صنعت خودروسازی کشور است

روند ارتقای کیفیت خودروهای تولیدی مناسب است

نمایشگاه خودرو مشهد و انتظار مردم برای ارتقای کیفیت‌ها

خراسان رضوی، پیشرو در قطعه و خودروسازی

خراسان رضوی قطب قطعه سازی کشور بعد از تهران است، شواهد نشان می دهد که نخستین واحد قطعه سازی کشور در مشهد پایه گذاری شده و این صنعت در طول سالهای گذشته سهم بسیاری از سرمایه گذاری صنعتی و اشتغال را به خود اختصاص داده است به طوری که هم اکنون بیش از ۱۴ هزار نفر در استان در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

سهم خراسان رضوی از صنعت خودرو در کشور نیز به ۱۰ درصد است، شرکت ایران خودرو در این استان به عنوان یکی از ۶ سایت زیرمجموعه گروه صنعتی ایران خودرو روزانه بیش از ۷۰۰ دستگاه خودرو تولید می کند و سهم ۲۵ درصدی از کل تولیدات گروه صنعتی ایران خودرو را از آن خود کرده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگاران به جایگاه مطلوب استان در قطعه سازی و تولید خودرو اشاره و بیان کرد: شرکت بزرگ ایران خودرو خراسان رضوی ظرفیت افزایش تولید تا ۱۸۵ هزار دستگاه در سال را دارد و خودرو سواری و وانت تولید می کند.

طرح تحول برای حوزه قطعه سازی در خراسان رضوی نیز تکمیل زنجیره قطعه سازی است چرا که بین ۱۶ تا ۲۰ درصد از تولید قطعه در کشور به خراسان رضوی تعلق دارد لذا تکمیل این زنجیره به جهت توسعه خودروسازی و ایجاد اشتغال و کمک به توسعه صنعتی به جد دنبال می شود.امیررضا رجبی اظهار داشت: طبق برنامه تحولی که برای خودروسازی در خراسان رضوی تدوین شده، ایجاد ظرفیت تولید در خودروهای برقی و هیبریدی نیز در نظر گرفته شده است که با حمایت استانداری و وزارت صمت و تلاشی که ۲ خودروساز بزرگ ایران خواهند داشت، این برنامه محقق خواهد شد.

وی افزود:‌ طرح تحول برای حوزه قطعه سازی در خراسان رضوی نیز تکمیل زنجیره قطعه سازی است چرا که بین ۱۶ تا ۲۰ درصد از بخش تولید قطعه کشور به خراسان رضوی تعلق دارد لذا تکمیل این زنجیره برای توسعه خودروسازی و ایجاد اشتغال و کمک به توسعه صنعتی بجد دنبال می شود.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ایران خودرو خراسان در این استان یکی از واحدهای اصلی تولید خودرو در کشور است که با ظرفیت اسمی سالانه ۱۸۵ هزار دستگاه، انواع خودروهای سواری، بنزینی و گازوئیلی را تولید می کند.

ناصر بهزاد افزود: امسال با توجه به برنامه ای که دولت برای افزایش تولید خودرو در کشور در نظر گرفته است، سهم خراسان رضوی نیز قابل توجه است به طوری که باید شرکت ایران خودرو خراسان ۲ محصول جدید را به تولیدات خود اضافه کند.

وی اظهار داشت: در این راستا سه محصول جدید شرکت ایران خودرو خراسان به تدریج وارد بازار می شود و افزون بر این برنامه شرکت ایران خودرو خراسان تولید خودروهای برقی و هیبریدی است که زمینه تولید آن در حال فراهم شدن است.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به فعالیت ۳۵۰ واحد قطعه سازی در استان گفت: این واحدها ۶ درصد از کل واحدهای صنعتی استان را تشکیل می دهند که طبق پیش بینی انجام گرفته امسال ظرفیت تولید آنها به ۲۳ درصد افزایش می یابد.

نمایشگاه خودرو مشهد و انتظار مردم برای ارتقای کیفیت‌ها

بهزاد افزود: عمده قطعاتی که توسط این واحدها در خراسان رضوی تولید می شود شامل قطعات مربوط به سیستم تعلیق خودرو، اگزوز، نیرو محرکه، انواع فیلترها، ترمز خودروها، ریخته گری مربوط به بوش و سیلندر است، قطعات تولیدی واحدهای خراسان رضوی مانند فیلتر و اگزوز بیشترین حجم صادرات را در بین قطعات تولیدی استان دارد که به کشورهای افغانستان و عراق صادر می شود.

امسال ۲۳ طرح در حوزه قطعه سازی و خودروسازی به منظور افزایش ظرفیت تولید در ۵۰ محصول خودرویی خراسان رضوی اجرا شده که با همکاری واحدهای قطعه سازی و شرکت ایران خودرو خراسان پیش می رود تا بتوان زنجیره تولید خودرو در استان را تکمیل کرد.معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به رشد تولید برخی از قطعات خودرو در سال جاری اشاره و بیان کرد: در پنج ماهه نخست امسال تولید رینگ خودرو در استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ درصد، باتری خودرو ۶ درصد و تولید خودرو پنج درصد افزایش یافته است.

بهزاد اضافه کرد: امسال ۲۳ طرح در حوزه قطعه سازی و خودروسازی به منظور افزایش ظرفیت تولید در ۵۰ محصول خودروی با همکاری واحدهای قطعه سازی و شرکت ایران خودرو خراسان اجرا شده است تا بتوان زنجیره تولید خودرو در استان را تکمیل کرد.

وی اظهار داشت: از جمله محصولاتی که افزایش ظرفیت یا تکمیل زنجیره تولید آنها در قالب اجرای طرحهای ایجادی یا توسعه ای در استان برای ملحقات پرسی بدنه خودرو، نیرو محرکه یا انتقال نیرو در خودرو دنبال می شود، می توان به تولید کاسه نمد خودرو(طرح ایجادی)، فرمان هیدرولیک (طرح توسعه)، پمپ بنزین خودرو (طرح توسعه)، ترمز ای.بی.اس (طرح ایجادی)، سپر حرارتی (طرح توسعه)، چرخ دنده برقی سوپاپ (طرح ایجادی)، سپر حرارتی خودرو (طرح ایجادی)، انتقال نیرو (طرح ایجادی)، پرس شاپ (طرح ایجادی) اشاره کرد که برخی از آنها تا پایان امسال و برخی تا سال ۱۴۰۵ تکمیل شده و به تولید انبوه می رسد.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: یکی از قطعات دانش بنیانی که برای اولین بار در کشور توسط واحدهای قطعه ساز این استان اجرایی شد، تولید سی.وی.وی.تی در خودرو است که به عنوان تنظیم کننده سوخت خودرو عمل می کند و می تواند مصرف سوخت خودرو را تا ۱۵ درصد کاهش دهد، همچنین به عنوان یک دستگاه زمان بندی متغیر سوپاپ از این قابلیت برخوردار است که روی خودروهای ایرانی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: این محصول که پروانه بهره برداری از آن به ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار عدد برای یکی از واحدهای قطعه ساز خراسان رضوی صادر شده است به عنوان یکی از محصولات دانش بنیانی به شمار رفته که می تواند در کاهش آلایندگی خودرو بسیار موثر واقع شود.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به یکی از مشکلات قدیمی بین قطعه سازان و خودروسازان نیز اشاره و بیان کرد: مباحث تامین مالی قطعه سازان در مواجهه با خودروسازان از مسائلی است که توسط شرکت ساپکو پیگیری شده تا این ۲ تولیدکننده به سمتی پیش بروند که در تعامل با یکدیگر مشکل را حل کنند.

بهزاد اضافه کرد: انجمن صنایع همگن خودرو و همچنین شرکت ساپکو در خراسان رضوی ساز و کارهایی را ایجاد کرده اند تا زمینه پرداخت تسهیلات بانکی و تامین به موقع ارز برای قطعه سازان فراهم شود که با توجه به سهم بزرگ قطعه سازان این استان در تولید قطعات خودرو کشور، امید است بتوان این چالش را به بهترین نحو حل کرد.

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی خودرو مشهد از ۹ تا ۱۲ شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی این کلانشهر برپا بود.

 
 

روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار