کد خبر: ۵۷۳۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶

خودروی ۲۵‌میلیون دلاری رولزرویس

رولزرویس خودروی سفارشی و دست‌سازی رونمایی کرده که بنا بر گزارش‌ها گران‌ترین خودروی نو در جهان است.
به گزارش خودروکار - نام این مدل جدید «دراپ‌تیل» (Drop Tail) است و تنها چهار دستگاه از آن ساخته می‌شود.

به گزارش BBC دراپ‌تیل نتیجه پروژه‌ای چهارساله در زیرمجموعه خودرو‌های سفارشی کارخانه است که خودرو‌های تک را به سفارش مشتری طراحی می‌کند. این زیرمجموعه رولزرویس که نامش کوچ‌بیلد (Coach Build) است،
 تاکنون یک دستگاه خودرو به نام «سوییپ‌تیل» (Sweep Tail) در سال ۲۰۱۷ و سه دستگاه خودرو به نام «بوت‌تیل» (Boat Tail) در سال ۲۰۲۱ ساخته است. رولزرویس قیمت خودرو‌های سفارشی خود را اعلام نمی‌کند، اما گزارش شد که قیمت بوت‌تیل بیست‌میلیون پوند (۲۵میلیون دلار) بود که آن را به گران‌ترین خودروی جهان تبدیل کرد.

رسانه‌های خودروسازی می‌گویند قیمت دراپ‌تیل از بوت‌تیل هم گران‌تر است. رولزوریس برای ساخت دراپ‌تیل به جای استفاده از شاسی مدل‌های موجود، شاسی کاملا جدیدی از فولاد، آلومینیوم و فیبرکربن ساخته است. 

موتور خودرو دوازده سیلندر با قدرت ۵۹۳ اسب‌بخار است. رولزرویس می‌گوید در طراحی خودرو از قایق‌های تفریحی الهام گرفته است.
 برای دراپ‌تیل سقفی از شیشه و فیبرکربن ساخته شده که می‌توان آن را جدا کرد. شیشه سقف با فناوری الکتروکرومیک ساخته شده که با انتخاب راننده مات یا شفاف می‌شود. اکثر دکمه‌ها پوشانده شده و داشبورد تا حد امکان ساده طراحی شده است. کیلومترشمار روبه‌روی راننده آنالوگ است و برای داشبورد هر خودرو، یک ساعت عقربه‌ای به مشهورترین ساعت‌سازهای سوئیس سفارش داده شده است.

در یکی از چهار خودرو ساعت را می‌توان از داشبورد جدا و به عنوان ساعت مچی استفاده کرد. سراسر اتاق خودرو با چوب و چرم تزیین شده است. در تزیین یکی از خودرو‌ها که «رز سیاه» نامیده شده، از ۱۶۰۳ قطعه چوب مرغوب استفاده شده است.
 رولزوریس می‌گوید نصب این چوب‌ها کار بسیار ظریفی بوده و متخصص کارخانه روزی یک ساعت این کار را در سکوت کامل انجام داده است. ساخت لاک‌الکلی که این طرح چوب را حفظ کند، یک سال طول کشیده است. 
تورستن مولر، مدیر رولزرویس، همزمان با رونمایی از اولین دستگاه دراپ‌تیل گفت: «این خودرو پاسخ به سوالی است که مدت‌هاست پرسیده می‌شود؛ اینکه آیا یک خودرو می‌تواند اثر هنری هم باشد؟ رونمایی از این خودروی خارق‌العاده جواب مثبت صریحی به این سوال است.»
برچسب ها: رولزرویس
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار