کد خبر: ۵۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰

ساخت گران‌ترین خودروی برقی جهان

خودروساز اسپرت ایتالیایی، یک سوپرکار الکتریکی بدون سقف به نام B۹۵ ساخته که می‌گوید رانندگی با آن شبیه به راندن خودروی مسابقات فرمول‌یک و همزمان پرواز با هواپیمای جنگی قدیمی است.
 به گزارش خودروکار -  به گزارش BBC، پینین‌فارینا نامی آشنا در طراحی خودرو است. استودیوی طراحی پینین‌فارینا توسط باتیستا پینین‌فارینا در سال ۱۹۳۰ میلادی تاسیس شد و مدل‌های مشهور زیادی برای کارخانه‌های مختلف از جمله فراری، آلفارومئو و لانچیا طراحی کرد. در سال ۲۰۱۵ ماهیندرا، خودروساز هندی، امتیاز نام پینین‌فارینا را خرید تا مدل‌های لوکس الکتریکی با این نام را در کارخانه‌ای در ایتالیا بسازد.

اولین مدل پینین‌فارینا سوپرکاری به نام باتیستاست که تولیدش از سال گذشته آغاز شده است. این شرکت همچنین یک شاسی‌بلند لوکس الکتریکی به نام پیورا در دست تولید دارد. پینین‌فارینا در ساخت این خودرو‌ها با کارخانه ریماک همکاری می‌کند. ریماک، کارخانه‌ای در کرواسی و تولیدکننده یکی از اولین سوپرکارهای الکتریکی است و اکنون مالک کارخانه بوگاتی هم هست. B۹۵ روی پلتفرم مدل باتیستا ساخته می‌شود. خودرو چهار موتور الکتریکی دارد که در مجموع ۱۹۰۰ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کنند. پینین‌فارینا می‌گوید شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خودرو زیر دو ثانیه و حداکثر سرعتش ۳۰۰ کیلومتر در ساعت است. این خودرو سقف و شیشه جلو ندارد. برای اینکه باد مزاحم راننده نشود،‌ بخش شیشه‌ای کوچکی بالای فرمان و روبه‌روی سرنشین کنار راننده است که هنگام حرکت بالا می‌آید و جریان باد را به بالای سر سرنشینان هدایت می‌کند. پینین‌فارینا همچنین برای سرنشینان کلاه ایمنی ساخته که طرحش با رنگ و تودوزی خودرو هماهنگ است. B۹۵ در سال ۲۰۲۵ به بازار خواهد آمد. قیمت خودرو چهار‌میلیون و ۴۰۰هزار یورو (چهار‌میلیون و ۸۰۰هزار دلار) است و تنها ده دستگاه از آن ساخته خواهد شد. با این قیمت، B۹۵ در‌حال‌حاضر گران‌ترین خودروی الکتریکی جهان است.
برچسب ها: خودروی برقی
روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار