کد خبر: ۲۵۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

در این مقاله هر آنچه درمورد بالا رفتن آمپر آب ماشین لازم است را بخوانید و به خوبی اقدام به رفع مشکلات مربوط به خودرویتان کنید.

به گزارش خبرنگار خودروکار؛ بسته شدن قسمت خروجی اگزوز و یا کثیفی زیاد بدنه موتور از دلایل بالا رفتن آمپر و داغ کردن موتور ماشین به شمار می روند. اما زمان بالا رفتن آمپر آب خودرو چه کنیم؟ پرسشی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

دلایل رایج بالا رفتن آمپر آب ماشین

با آغاز فصل گرما و گرم شدن هوا مشکلاتی مانند داغ کردن موتور و بالارفتن آمپر آب ماشین برای رانندگان به وجود می آید که می تواند علل مختلفی داشته باشد. از اصلی ترین و رایج ترین این دلایل می توانیم به مواردی هم چون کارکرد نادرست رادیاتور، اشکال در ترموستات، عملکرد نادرست واتر پمپ، فن رادیاتور، سفتی سوپاپ ها، بسته شدن خروجی اگزوز، کثیفی بدنه موتور، کیفیت کم روغن موتور خودرو، عدم تنظیم بودن موتور و... .

عواقب داغ کردن موتور خودرو چیست؟

در صورت داغ کردن موتور و معیوب بودن سیستم خنک کننده ماشین گرمای ناشی از احتراق موتور به طور صحیحی منتقل داده نمی شود و همین امر موجب آسیب اجزای داخلی موتور خودرو می شود.


بیش تر بخوانید:
مضرات دکمه استارت خودرو 


اما از کجا بفهمیم دمای موتور خودروی مورد استفاده نرمال است؟

جهت اطلاع از این مسئله بایستی در زمان روشن بودن موتور اتومبیلتان کولر را خاموش کرده و از آن پیاده شوید. سپس از قسمت جلو پنجره فن ها را زیر نظرتان بگیرید. در مرحله ای که فن ها چرخیدند به داخل کابین برگشته و موقعیت عقربه دمای آب آن را حفظ کنید.

در ادامه پس از این که فن ها خاموش شدند همین روال را تکرار کرده و موقعیت عقربه دمای آب را دوباره به خاطرتان بسپارید.

نکته!

زمانی که خودروی شما در حال حرکت در سرپایینی است آمپر آب کمی از حد معمولش پایین تر می شود.

زمان حرکت در مسیر سربالایی با کولر روشن نیز ممکن است آمپر آب بالاتر از حد نرمال خودش باشد. در هر دو صورت مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

چه کارهایی می توان برای جلوگیری از جوش آوردن موتور خودرو انجام داد؟

در زمان رانندگی تان به آمپر دمای موتور توجه و دقت داشته باشید.

در صورت بالا رفت دما نیز کارهای لازم جهت پیش گیری را انجام دهید که مهم ترین مراحل آن ها عبارت اند از؛

1. پیش از هرکاری لازم است تا خودرویتان را متوقف کنید و کاپوتش را بالا بدهید. با این کار گرمای آن خارج می شود.

نکته!

به هیچ عنوان در مخزن یا رادیاتور را باز نکنید چون در این زمان فشار سیستم بالاست و آب داغ ممکن است بر روی شما پاشیده شود و بسوزاند.

2. فن ها را مورد بررسی قرار دهید و از نحوه کارکرد آن ها اطمینان حاصل کنید.

نکته!

در صورت خاموش بودن فن ها لازم است کولر را روشن کنید تا دور تند فن ها وارد مدار گردند.

3. چنان چه فن ها به درستی کار نکردند نیاز به ریختن آب روی پرده های رادیاتور است. سپس زمانی که دما به حد نرمال خودش رسید، می توانید موتور را خاموش کرده و به دنبال مشکل کار نکردن فن ها باشید.

نکته!

دقت داشته باشید که آب را به صورت مستقیم بر روی موتور خودرو نریزید چون که دما بالاست و سر سیلندر و قطعات دیگر ممکن است دچار آسیب شوند.

برای کاهش دمای موتور خودروهایی که فن مکانیکی دارند و با کمک موتور به گردش در می آیند بایستی در حالت درجا گاز بدهید و دور موتور را به 2000 برسانید.

4. در صورت عملکرد صحیح فن ها و بالا بودن دمای موتور این احتمال وجود دارد که آب در سیستم کم است. به همین جهت کافی است برای خنک کردن موتور آن را خاموش کرده و هر چند ثانیه یک بار استارت کوچکی بزنید. به این معنی که ماشین روشن نشود ولی پیستون ها بالا و پایین شوند.

نکته!

با انجام مرحله چهار باعث می شوید که رینگ پیستون به دیواره سیلندر نچسبد.

5. پس از کاهش دمای موتور باید در رادیاتور را باز کرده و در آن آب بریزید. امکان این مورد وجود دارد که نشتی سیستم خنک کننده و کم شدن آب موجب داغی موتور شده باشد.

6. اما وقتی عملکرد فن ها مشکلی نداشت و هم در سیستم آب کم نبود و با ریختن آب دما هم پایین نیامد پنج حالت زیر ممکن است برای خودروی شما به وجود آمده باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.بیش تر بخوانید: نقش دیفیوز در خودرو چیست؟


دلایل مختلف بالا رفتن آمپر آب ماشین

  •  وجود هوا در سیستم :برای رفع این مشکل کار مرحله چهارم را انجام دهید و بعد از خنکی موتور، هواگیری آن را به مکانیک بسپارید.

  • قفل کردن ترموستات ماشین: برای پی بردن به این مشکل اول دست خود را به رادیاتور نزدیک کرده و در صورت حس نکردن دمای بالا دستتان را روی رادیاتور قرار دهید. در صورت سرد بودن رادیاتور و بالا بودن دمای آمپر آب ترموستات قفل شده است.

راهکار رفع قفل ترموستات

موتور را خاموش کرده و کمی زمان دهید تا خنک شود و سپس ترموستات را تعویض کنید.

  • کثیفی پره های رادیاتور:برای فهمیدن این مسئله به یک رادیاتورساز مراجعه کنید تا سیستم را مورد بررسی قرار دهد.
  • کارنکردن واتر پمپ:در صورت تعویض ترموستات و باقی ماندن مشکل مطمئن باشید، واتر پمپ خودروی شما دارای ایراد است.
  • سر سیلندر و واشر دلیل بالا رفتن آمپر آب ماشین: تشخیص این ایراد کار ساده ای نیست و باید از افراد متخصص کمک گرفته شود. نشانه هایی مانند سفتی بیش از اندازه شیلنگ های رادیاتور به هنگام گرم بودن موتور، کاهش مداوم آب رادیاتور، عملکرد بد موتور به هنگام استارت اول صبح و به گوش رسین صدایی مثل باز کردن در نوشابه به هنگام باز کردن در رادیاتور را می توان به وجود مشکل در سر سیلندر و واشر ربط داد.

برای جلوگیری از بالا رفتن دمای آب موتور چه کار کنیم؟

1. رسیدگی مرتب رادیاتور و بررسی کامل اجزای آن

2. عوض کردن به موقع مایع سیستم خنک کننده

3. بررسی هفتگی میزان آب موجود در سیستم

4. بررسی کارکرد فن ها

5. اطمینان حاصل کردن از پر بودن گاز کولر به هنگام استفاده آن

6. چک کردن وضعیت در رادیاتور و عوض کردن آن در صورت نیاز

7. هواگیری اصولی و تمیز کردن پره های رادیاتور به صورت سالانه

امید که در این مقاله به صورت کامل با دلایل و راهکارهای پیش گیری از بالا رفتن آمپر آب ماشین آشنا شده باشید.

روزنامه های اقتصادی
آخرین اخبار