کد خبر : ۶۰۳۲۷
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
اضافه شدن خودروهای برقی به ناوگان ملی دولت‌های غربی، ۱۰میلیارد دلار ضرر در درآمد حاصل از عوارض سوخت برای آنها به همراه داشته است.
به گزارش خودروکار -  دولت‌های غربی سال‌هاست بازار خودروهای برقی را توسعه می‌دهند و در این کار، تا حدی موفقیت کسب کرده‌اند؛ اما اکنون باید با درآمدهای از‌دست‌رفته عوارض سوخت حاصل از فروش خودروهای بنزینی کنار بیایند و هیچ گزینه دیگری جز آسیب رساندن به بازارهای خودروهای برقی خود ندارند.

هشت ایالت در آمریکا، هزینه رجیستری ۲۰۰ دلار در سال از رانندگان خودروهای برقی دریافت می‌کنند. همچنین ۲۴ ایالت دیگر یا بیشتر، هزینه سالانه ۱۰۰دلار یا بالاتر از آن دارند. در حال حاضر،۱۰۰ دلار در سال برای اکثر افرادی که تمایل به خرید خودروهای برقی دارند، مقدار زیادی نیست اما هزینه اضافی برای وسیله نقلیه‌ای است که به مردم یاد داده‌اند آن را فقط به عنوان حامل‌های معاف از مالیات ببینند. همان‌طور که مردم هزینه‌های اضافی را دوست ندارند، دولت‌ها  هم درآمدهای مالیاتی کمتر را دوست ندارند.

دولت‌ها در طول دهه‌ها، میلیاردها دلار درآمد از عوارض سوخت دریافت کرده‌اند. اکنون، این درآمدها به دلیل گسترش وسایل نقلیه برقی که فعالانه توسط همان دولت‌ها تشویق می‌شود، کاهش یافته است. طبق گزارش فایننشال تایمز با استناد به داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی، تنها در سال گذشته، اضافه شدن خودروهای برقی به ناوگان ملی موجب شده است دولت‌ها از ۱۰میلیارد دلار درآمد حاصل از عوارض سوخت محروم شوند.

اگر همین دولت‌ها  به اهداف برق‌رسانی حمل‌و‌نقل خود دست یابند، این رقم تا سال ۲۰۳۵ به ۱۱۰میلیارد دلار خواهد رسید. به عبارت دیگر، دولت‌ها به نام برقی‌سازی، خود یا به عبارت بهتر جانشینانشان را از درآمدهای میلیاردی عوارض سوخت محروم می‌کنند. از شانس خوب آن جانشینان، احتمالا این برقی‌سازی، دقیقا آن‌طور که برنامه‌ریزی ‌شده است، اتفاق نخواهد افتاد، زیرا این مالیات‌های اضافی بر خودروهای برقی در زمانی اعمال می‌شود که تقاضا کاملا شکننده شده است.

 

سال گذشته، رکورد فروش خودروهای برقی در اکثر بازارها مشاهده شد. تنها در آمریکا، حدود ۱.۲میلیون خودروی برقی در سال ۲۰۲۳ فروخته شد که نشان‌دهنده سهم بازار ۷.۶درصدی است. در نتیجه، ۱.۲میلیون خودروی بنزینی کمتر فروخته شد که می‌توانست عوارض سوخت به خزانه دولت وارد کند. بنابراین، مدیران خزانه دولت دست به کار شده و مالیات بر خودروهای برقی را آغاز کردند.

طبق گزارش فایننشال تایمز، دولت در نیوزیلند، مالیات استفاده از جاده را برای رانندگان وسایل نقلیه برقی در نظر گرفته است و برای هر هزار مایل، از آنها پول می‌گیرد. این مالیات در حدود ۴۵دلار به ازای هر ۱۰۰۰مایل است که مقدار زیادی نیست، اما باز هم هزینه اضافی برای وسایل نقلیه‌ای است که در حال حاضر گران‌تر از همتای بنزینی خود است.

دولت‌ها در اروپا، رویکردی متفاوت اما به همان اندازه غیرمحبوب را اتخاذ کرده‌اند. آنها به‌تدریج مشوق‌های خودروهای برقی را حذف می‌کنند. آلمان در دسامبر، پایان ناگهانی یارانه‌های برقی را اعلام کرد. در سه ماه اول سال جاری، فروش خودروهای برقی در بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا، بیش از ۱۴درصد کاهش یافته است. تنها در ماه ژانویه، فروش خودروهای برقی پس از لغو مشوق‌ها، ۵۰درصد کاهش یافت.

اقدامات دولت‌ها برای جایگزینی درآمدهای حاصل از عوارض سوخت با مالیات و هزینه‌های خودروهای برقی، به طور قابل‌توجهی باعث نارضایتی علاقه‌مندان و لابی‌گران خودروهای برقی شده است. این مالیات‌ها و هزینه‌ها به هزینه‌های قابل‌توجه خودروهای برقی می‌افزایند که خودروسازان ثابت کرده‌اند کار چندانی درباره آن نمی‌توانند انجام دهند؛ زیرا در نهایت، خودروهای برقی از مواد خاصی ساخته می‌شوند که استخراج یا تولید آنها، پرهزینه است و این باعث کاهش تقاضا می‌شود.
برچسب ها: مالیات‌
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
آرین دیزل
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران