کد خبر : ۵۹۴۳۸
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶
سرهنگ جوانبخت؛
رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: رانندگی یک فعالیت پیچیده است و باید از تمام حواس خود استفاده کرد.
به گزارش خودروکار - سرهنگ رابعه جوانبخت، در خصوص علائم خستگی و خواب آلودگی در حین رانندگی، افزود: بارها گفته و تکرار کرده‌ایم که رانندگی یک فعالیت پیچیده است و برای آنکه ما یک رانندگی ایمن را داشته باشیم نیازمند به‌کارگیری تمام حواس خود هستیم.

وی بیان داشت: خستگی و خواب آلودگی را همه ما تجربه کرده‌ایم. وقتی ما در پی یک فعالیت و کار فیزیکی و روحی روزانه احساس افتادگی انرژی و بی حالی و بی حسی دست می‌دهد و انرژی لازم را برای انجام کارها نداریم، مغز در این حالت برای اینکه بدن را بازیابی کند و انرژی را به آن فرد بازگرداند، فرد را به سمت خوابیدن هدایت می‌کند و با این کار می‌خواهد انرژی از دست رفته را به فرد بازگرداند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: مغز با کاهش سطح پاسخ‌هایی که به محرک‌های محیطی می‌دهد سعی در جبران افتادگی انرژی می‌کند و بدن را به فاز استراحت می‌برد. مؤلفه اصلی خواب آلودگی این است که موجب کاهش هوشیاری و کاهش سطح واکنش‌های فرد به محرک‌های محیطی می‌شود.

سرهنگ جوانبخت افزود: رانندگی فعالیتی است که استفاده از همه حواس‌ها را لازم دارد و وقتی راننده دچار خواب آلودگی می‌شود، بسیاری از این محرک‌ها را نمی‌بینید و متوجه آنها هم نمی‌شوید و طبیعتاً سرعت واکنش‌ها هم به طرز محسوسی کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: تحقیقات علمی نشان می‌دهد مغز پس از خستگی و خواب آلودگی فرد کار خود را انجام می‌دهد. در هنگام خواب آلودگی در حین رانندگی پلک‌ها کم کمک سنگین می‌شوند و حرکت‌های نوسانی و سر و گردن آغاز و راننده نمی‌تواند سر خود را خوب و درست نگه دارد و مرتب سر دچار افتادگی می‌شود. خمیازه‌های پی در پی نیز یکی دیگر از علائم خستگی و خواب آلودگی است.

سرهنگ جوانبخت بیان داشت: راننده در شرایط خواب آلودگی مدام فاصله خود را با خودروی جلویی حفظ و تنظیم می‌کند ولی مجدد فاصله با او کم می‌شود و در این حالت است که از خود می‌پرسید چرا این فاصله مدام کم می‌شود.

وی افزود: راننده در حین خواب آلودگی مدام مسیرهای بین شهری را اشتباه می‌رود و مسافت‌ها کم می‌شود و این موارد نشان دهنده این است که بدن شما به مرحله خواب وارد شده است و اگر رانندگان فکر می‌کنند که در حال مقاومت می‌کنند سخت در اشتباه هستند و مغز فرایند و کار خود را انجام می‌دهد و شما را به خواب عمیقی خواهد برد که دیگر در حین رانندگی این زمان باز نخواهد گشت.
برچسب ها: پلیس
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
آرین دیزل
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران