کد خبر : ۵۹۱۴۴
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: سهم نرخ مواد اولیه و قطعات خودرو بیش از ۸۰ درصد قیمت تمام شده خودرو را تشکیل می‌دهد.
به گزارش خودروکار -  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت خودرو باید با لحاظ کردن نرخ مواد اولیه و بر اساس منطق قیمتی تعیین شود، تاکید کرد: وزارت صمت به عنوان متولی صنعت و بازار خودرو باید با نظارت بر آمار تولید و عرضه، نرخ مواد اولیه در بورس کالا را کنترل کند.

رضا تقی پور انوری با اشاره به سهم بیش از ۸۰ درصدی نرخ مواد اولیه در قیمت تمام شده خودرو اظهار داشت: عرضه مواد اولیه با نرخ آزاد در بورس کالا یکی از سیاست های اشتباه دولت در حوزه تولید است چراکه نباید امور حاکمیتی را به نهاد غیر حاکمیتی واگذار و با دستکاری در عرضه، قیمت را در بورس تعیین کرد.

وی با بیان اینکه قیمت خودرو باید با لحاظ کردن نرخ مواد اولیه و بر اساس منطق قیمتی تعیین شود، افزود: لازم است وزارت صمت به عنوان متولی صنعت و بازار خودرو نظارت بیشتری بر آمار تولید و عرضه مواد اولیه داشته باشد زیرا متاسفانه یکی از مشکلات فعلی در این حوزه این است که تولیدکنندگان از ارائه آمار و داده های تولید خودداری کرده و اطلاعات لازم که بتوان قیمت واقعی را از آن استخراج کرد در اختیار وزارت صمت قرار نمی دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در پایان بیان کرد: علیرغم اینکه ساز و کاری به نام مچینگ وجود دارد که می تواند مواد اولیه را به صورت کنترل شده و بهینه در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد، اما به درستی از آن استفاده نمی‌شود. این در حالی است که با عرضه مواد اولیه در شرایط کنترل شده هم مصرف کننده و هم تولیدکننده منتفع خواهند شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران