کد خبر : ۵۹۰۸۰
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳
خودروکار گزارش می دهد
التهاب بازار خودرو باز هم همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بالا گرفته و رکوردزنی قیمت ها در این بازار ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار  خودروکار - ، در شرایطی که بازار خودرو ماه ها در ثبات به سر می برد و رکود حرف نخست بازار بود اما در نهایت با اطلاع رسانی ناقص یک طرح، التهاب به بازار خودرو بازگشت تا در کنار پرواز دوباره قیمت دلار شاهد افزایش قیمت ها باشیم.

در هفته های اخیر طرح پیشنهادی فروش ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو از محل ازدیاد تولید دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا در حاشیه بازار از سوی معاون وزیر صمت به عنوان یکی از روش‌های تأمین نقدینگی برای پرداخت مطالبات رو به فزونی قطعه‌سازان اعلام شد و همین خبر کافی بود تا در کنار خبر حذف شورای رقابت از گردونه قیمت گذاری و واگذاری آن به سازمان حمایت شوک جدیدی به بازار وارد شود. در همین حال خبر جنگ های احتمالی و افزایش دوباره قیمت ها در بازار دلار و طلا نیز بر بازار خودرو تاثیر گذاشت به طوری که خبر تارای یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی دهان به دهان می گشت.

اما این پایان ماجرا نبود و تداوم خبر عرضه خودروهای مازاد خودروسازان به قیمت حاشیه بازار قیمت ها را فضایی کرد.از این رو مسئولان وزارت صمت برای کنترل این شرایط وارد میدان شدند به طوری که منوچهر منطقی، معاون خودرویی وزیر صمت لازمه اجرایی شدن این طرح را دو گام دانست.
منوچهر منطقی، معاون حمل‌ونقل وزارت صمت تصریح کرد:، چون طرح برای فروش در حاشیه بازار، علاوه بر تأمین نقدینگی، باید قیمت بازار را کاهش دهد، بنابراین در هر مرحله فروش، میزان درصد زیر قیمت بازار و تعداد خودرو‌های عرضه‌شده باید تعیین می‌شد بنابراین طرح فروش ۱۲۰هزار خودرو در مراحل ابتدایی است و به‌عنوان یک طرح قطعی و با اطلاع‌رسانی ناقص منجر به التهاب بازار شد و در صورت عدم تحقق هر دو شرط فوق، طرح قابلیت اجرا ندارد.

با این حال قیمت ها در بازار صعودی شده و گفته می شود که بازار خودرو طی یک هفته گذشته افزایش ۱۰ تا ۸۰ میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده است.

در این شرایط این پرسش ها مطرح می شود در شرایطی که خودروسازان به گفته خود با زیان هنگفت و کمبود قطعه نسبت به تولید اقدام می کنند، چگونه می توانند در دوماه پایانی سال نسبت به عرضه ۱۲۰ هزار خودروی مازاد اقدام کنند و اگر توان تولید وجود دارد نسبت به تعهدات خود در سامانه یکپارچه فروش پایبند باشند؟

بدون شک در شرایطی که بازار همچنان با کمبود عرضه مواجه است و خرید تنها از طریق سامانه یکپارچه صورت می گیرد چرا باید این میزان خودرو به صورت آزاد و با قیمت های فضایی به فروش برسد ؟ در حالی که می توان با عرضه بیشتر در سامانه یکپارچه این تفاوت قیمت کارخانه و بازار را شکست.

کارشناسان بازار خودرو معتقدند با این روش نه تنها قیمت بازار به کارخانه نزدیک نمی شود بلکه بلافاصله با افزایش قیمت رسمی فروش، قیمت در بازار جهشی  و اختلاف قیمت خودرو حفظ خواهد شد و قیمت‌ها به شدت افزایشی می‌شود.

به نظر می رسد از آن جا که بازار خودرو همچنان انحصاری به شمار می رود مصوبه فروش خودرو ۵ درصد پایین تر از قیمت بازار با مصوبه شورای رقابت در تضاد است همانگونه که به گفته سخنگوی شورای رقابت‌، در موضوع مصوبه فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار، شورای رقابت مصوبه‌ای نداشته و بازار خودرو را همچنان انحصاری می داند و شورای رقابت ناظر بر این بازار است؛ بنابراین هیچ افزایش‌قیمت مشروط و غیر مشروطی برای‌ خودروساز به عنوان مشوق در ازای افزایش تولید خودرو در دستورالعمل شورای رقابت عنوان نشده است. 

توجه به این نکته ضروری است که در بازاری چنین بی ثبات نباید با طرح چنین پیشنهادهای خامی به افزایش قیمت ها دامن زد و لازم است خودروسازان و نهادهای نظارتی به این موضوع آگاه باشند که این راهکارها‌  راه درستی برای کنترل بازار خودرو نیست.
برچسب ها: بازار خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران