کد خبر : ۵۸۹۹۳
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۸
نسخه ۱۲ از رانندگی کاملا خودران(FSD) نقطه اوج تلاش‌های شرکت خودروساز برقی تسلا برای دستیابی به توانایی رانندگی بدون دخالت انسان در وسایل نقلیه خود است.
به گزارش خودروکار -  شرکت خودروسازی تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی به رهبری ایلان ماسک، در حال آماده شدن برای راه‌اندازی پیشرفته‌ترین به‌روزرسانی نرم‌افزاری خود، یعنی عرضه نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران (FSD)، است. به نقل از آی‌ای، این به‌روزرسانی که در ابتدا توسط پایگاه تسلااسکوپ گزارش شد، تحول در شیوه رانندگی خودروهای تسلا را نوید می‌دهد. البته این ارتقای نرم‌افزاری قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، توسط گروهی منتخب از کارمندان آزمایش می‌شود.

نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران نقطه اوج تلاش‌های تسلا برای دستیابی به استقلال کامل یا توانایی رانندگی بدون دخالت انسان در وسایل نقلیه خود است.

 این به‌روزرسانی، خودروهای تسلا را قادر می‌سازد تا سناریوهای پیچیده‌ای مانند چراغ‌های راهنمایی، دوربرگردان، تقاطع‌ها، خیابان‌های شهری و رانندگی در بزرگراه‌ها را مدیریت کنند. این به‌روزرسانی همچنین به دارندگان خودروهای تسلا اجازه می‌دهد تا خودروهای خود را از هر جایی احضار کنند و در آینده از آنها به عنوان روبوتاکسی استفاده کنند.

نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران تسلا مبتنی بر معماری کاملا جدیدی است که بر یک شبکه عصبی متکی است که از میلیون‌ها کلیپ ویدئویی در دنیای واقعی یاد می‌گیرد. برخلاف نسخه‌های قبلی که از کد نوشته‌شده توسط انسان برای کنترل خودرو استفاده می‌کردند، این نسخه از رویکرد «مسیر مبتنی بر شبکه» استفاده می‌کند، به این معنی که خودرو مسیر بهینه را بر اساس پیش‌بینی‌های شبکه دنبال می‌کند.

 به گفته ماسک، این کار، خودرو را ایمن‌تر و کارآمدتر می‌کند. نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران مدت زیادی است که در حال توسعه است و با تاخیرها و چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده است.  در نوامبر ۲۰۲۳، ماسک تایید کرد که FSD v۱۲ برای گروه کوچکی از کارمندان تسلا عرضه می‌شود. این برنامه که از بیش از ۱۵هزار وسیله نقلیه متعلق به کارکنان تسلا تشکیل شده است، برای آزمایش این به‌روزرسانی و ارائه بازخورد طراحی شده بود.

سرانجام در دسامبر ۲۰۲۳ این به‌روزرسانی برای این گروه از کارمندان عرضه شد و به دنبال آن نسخه ۱۲.۱.۱ در ژانویه ۲۰۲۴ عرضه شد. نسخه دوم شامل رفع اشکال و بهبودهایی بر اساس آزمایش اعضای تیم بود. ماسک اعلام کرده است که FSD v۱۲ برچسب بتای خود را کنار می‌گذارد و به یک نسخه پایدار تبدیل می‌شود.

 بااین‌حال، نسخه‌های فعلی همچنان دارای برچسب بتا هستند که نشان می‌دهد این به‌روزرسانی هنوز برای عرضه عمومی آماده نشده است. ماسک همچنین گفت FSD v۱۲ قبل از عرضه عمومی تحت آزمایشات بیشتری قرار خواهد گرفت.
برچسب ها: تسلا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران