کد خبر : ۵۸۲۸۴
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
معاون تحقیقات، طراحی و توسعه ایران خودرو با اعلام عرضه تارا هیبرید تا پایان سال ۱۴۰۳ و آغاز طراحی پلتفرم برقی در ایران خودرو، از حذف پژو پارس تا پایان امسال و جایگزینی سورن XUP به جای پژو پارس خبر داد.
به گزارش خودروکار -  مهدی رادمنش، در حاشیه دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو افزود: پلتفرم P۲۰۰ که با تولید پژو ۲۰۶ در ایران خودرو آغاز شد به دلیل استقبال مشتریان با انجام برخی تغییرات و تقویت موتور و گیربکس شش سرعته اتومات با خانواده محصولات رانا و  پژو ۲۰۷ صندوق‌دار ادامه می‌یابد.

وی پلتفرم بعدی ایران خودرو را پلتفرم P۷۰۰ اعلام کرد و گفت: پلت فرم P۷۰۰ با تولید سمند آغاز شد و پس از آن خودروهای سورن و دنا بر این روی این پلتفرم توسعه یافت. تمرکز ایران خودرو توسعه این دو محصول بر پایه پلتفرم P۷۰۰ است.  هدف‌گذاری بعدی ایران خودرو در حوزه توسعه قوای محرکه جدید، توسعه خانواده P۷۰۰ با محصولی جدید است که در آینده نزدیک با قوای محرکه و طراحی جدید و مصرف سوخت کمتر و احتمالا گیربکس DCT عرضه می‌شود.

معاون تحقیقات ایران خودرو همچنین از حذف پلتفرم پژو ۴۰۵ با توقف پژو پارس خبر داد و افزود: خودرو پژو پارس آخرین محصول پلت فرم پژو ۴۰۵ است که تا پایان امسال از رده خارج می‌شود و سورن XUP جایگزین پژو پارس خواهد شد.

وی در تشریح پلتفرم‌های جدید ایران خودرو به پلتفرم تارا اشاره و از برنامه‌های آینده ایران خودرو در حوزه توسعه محصول بر روی پلتفرم تارا خبر داد.

به گفته وی تاکنون بر روی پلتفرم تارا دو محصول تارای اتومات و دستی عرضه شده است و محصول جدیدی که بر روی این پلت فرم تولید شده تارا V۴ است که در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو تهران نیز عرضه شده است.

معاون تحقیق و توسعه محصول ایران خودرو همچنین در خصوص برنامه‌های این معاونت برای توسعه محصولات برقی گفت: ایران خودرو برای توسعه محصولات با تکنولوژی جدید، برنامه تارا هیبریدی را هدف‌گذاری کرده است و تا پایان سال ۱۴۰۳ تارای هیبریدی تجاری و عرضه می‌شود.

وی در ادامه پلتفرم «ری‌را» را از دیگر پلتفرم‌های جدید ایران خودرو نام برد و تاکید کرد: با طراحی این پلتفرم پروژه «ری را» روند توسعه بسیار خوبی را طی می‌کند اما با راه‌اندازی خط بدنه سازی پیشرفته و رباتیک در ایران خودرو از نیمه آذرماه این خودرو با بدنه‌ای جدید و کیفیت بالاتر در این خط تولید قرار گرفته و پس از ورود «ری را » به خط مونتاژ جدید، از نیمه بهمن ماه ۱۴۰۲ وارد فاز تولید انبوه و با دریافت مجوز شماره گذاری و از ابتدای سال آینده «ری را» با موتور بنزینی به بازار عرضه می‌شود.
معاون تحقیقات، طراحی و توسعه ایران خودرو در ادامه به توسعه خودروهای برقی همسو با جریان برقی سازی در دنیا اشاره و در همین راستا از طراحی پلتفرم اختصاصی برقی ایران خودرو خبر داد.

رادمنش همچنین با توجه به روند پروژه برقی سازی در ایران خودرو بیان کرد : با توسعه خودروهای برقی در دنیا ایران خودرو نیز برنامه تولید «ری را» برقی را در دستورکار قرار داد.

معاون تحقیق و توسعه محصول ایران خودرو در ادامه خودرو برقی « ری را » را یکی از پروژه‌های جدی ایران خودرو در حوزه توسعه و تولید انبوه دانست و  گفت: ظرف کمتر از دو ماه آینده با انتخاب تمامی تامین کنندگان، پروژه تولید ری را برقی استارت می‌خورد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال آینده سهم خوبی را از بازار خودروهای برقی در کشور کسب کند.

رادمنش همچنین توسعه مدلی از پلتفرم خودروهای برقی را از دیگر اهداف معاونت تحقیق، طراحی و توسعه محصول ایران خودرو اعلام و تاکید کرد: پلتفرم بعدی ایران خودرو، پلتفرم کاملا برقی است که مقدمات طراحی آن در حال انجام است و اخیرا در سفر مدیرعامل ایران خودرو به چین در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی امضاء شد که تفاهم‌نامه‌های استراتژیکی برای ایران خودرو محسوب می‌شوند و در تمامی این مراحل شرکت‌های معتبر و به نام چینی در حوزه طراحی که سابقه خوبی در طراحی خودرو برقی دارد با ارائه دانش فنی و مشارکت با مهندسان ایرانی در طراحی پلتفرم جدید برقی ایران خودرو مشارکت و همکاری خواهند داشت.

رادمنش تجربه تارای برقی را در نمونه سازی محصول برقی در کشور گام مهمی دانست و افزود: تاکنون در ساخت اجزای خودرو برقی با توجه به تجربه تارای برقی و همکاری سازندگان ایرانی به خصوص شرکت‌های دانش بنیان،  روند خوبی در توسعه و نمونه سازی خودرو برقی صورت گرفته است اما با توجه به اینکه تیراژ انبوه از موانع تولید این خودروها از سوی شرکت‌های دانش بنیان است به همین منظور در فاز اول داخلی سازی اجزاء برقی خودرو را با سازندگان خارجی آغاز و همزمان در مذاکره و ارتباط با سازندگان داخلی تلاش می‌شود با کسب  دانش فنی، داخلی سازی خودروهای برقی توسعه یابد.
برچسب ها: ایران خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران