کد خبر : ۵۸۱۵۰
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
ثبات نسبی بازار خودرو در ماه‌های اخیر به دنبال ثبات در بازار ارز باعث روند کاهشی قیمت خودرو شده بود که البته همزمان با وقوع درگیری های اخیر فیمابین اسرائیل و غزه مجدداً متلاطم شد.
به گزارش خبرنگار خودروکار،البته به گفته کارشناسان التهاب بازار ارز ناشی از جنگ فقط چند روز توانست این بازار را بر هم زند و دولت توانست با تزریق ارز به بازار مجدداً کنترل نسبی بازار خودرو را در دست گیرد. کارشناسان معتقدند ثبات نسبی بازار خودرو چنانچه با رخداد حادثه جدی دیگر در داخل و یا خارج از کشور مواجه نشود، می توان امیدوار بود که بازار خودرو روند ثبات فعلی خود را دامه دهد.

تحلیل بازار خودرو همزمان با وقع درگیری‌های منطقه

حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو در این باره گفت: افزایش نرخ ارز از جمله عوامل تاثیرگذاری است که باعث نوسانات بسیاری در تمام حوزه ها به ویژه خودرو می شود از سویی همزمان با وقوع تنش های اخیر در منطقه نرخ ارز تمایل به افزایشی شدن پیدا کرد که البته با تزریق ارز به بازار به طور نسبتاً مطلوبی کنترل شد، همچنین با قطعی شدن واردات خودرو بازار خودرو تا حدی آرام‌تر شد و از ثبات نسبتاً مطلوبی برخوردار شد و در حقیقت زور افزایش قیمت ناگهانی دلار در روزهای نخست وقوع جنگ غزه و اسرائیل نتوانست بیشتر از آنچه که به وقوع پیوسته است به شرایط کنونی بچربد و آن گونه که از شواهد امر برمی‌آید اثر التهابی آن نیز در بازار ارز تخلیه شده است از این رو پیش بینی می شود چنانچه اتفاق جدیدی در منطقه یا کشور رخ ندهد شاهد افزایش نرخ دلار و همچنین افزایش قیمت خودرو تا پایان سال جاری نخواهیم بود.

سهم شورای رقابت و واردات خودروهای کارکرده

او اضافه کرد: در حال حاضر سامانه فعال شده و این به این معناست که واردات خودرو قطعی شده و سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های صورت گرفته نیز بیانگر این است که دولت علاقه چندانی به ورود مستقیم به مقوله قیمت گذاری خودرو ندارد و شورای رقابت نیز به عنوان نهادی فرادولتی که البته در سایه دولت تصمیم گیری می کند، تا مدت زمان دیگری به شرط حفظ شرایط کنونی به تدریج از دایره قیمت گذاری مستقیم و دستوری خارج می شود. اما در حال حاضر شورای رقابت نقش تعیین کننده تری دارد اما با ثبات نرخ ارز و واردات خودرو و … به نظر می رسد که نقش کم رنگ تری را داشته باشد.

این کارشناس درباره واردات خودروهای کارکرده و سهم آن در متعادل کردن بازار گفت: واردات خودروهای کارکرده با هر تحلیلی دیگر به شکل یک قانون درآمده است، اما به نظر نمی آید که واردات خودروهای کارکرده توجیه اقتصادی چندانی داشته باشد و این امر به ویژه در بخش خودروهای سنگین بیشتر صدق می کند چرا که در بعضی موارد شاهد تعویض قطعات داخلی این خودروها با قطعات مستعمل و فرسوده بوده ایم که عمر مفید آن در داخل کشور را به شدت کاهش می دهد و در حقیقت این فرآیند را مقرون به صرفه نمی سازد . البته اگر واردات خودروهای فرسوده با سیاستی متمرکز با تیراژ تولید خودرهای داخلی به شکل نرمال همراه بود، می توانستیم امیدوار باشیم که روند واردات خودروهای کارکرده از منابع مطمئن بتواند بازار را سامان بخشد و از مافیاهای نهان و آشکار درامان دارد.

کریمی سنجری درباره کاذب بودن بخشی از نیاز بازار به دلیل اُفتِ ارزش پول ملی گفت: بسیاری از خریداران خودرو در حال حاضر به دلیل کاهش ارزش پول ملی مایل هستند تا سرمایه های خود را به کالای سرمایه ای و یا … تبدیل کنند و خودرو نیز یکی از همین اقلام محسوب می شود که موجب افزایش تقاضا در بازار برای این محصول شده است.

او اضافه کرد: متعادل سازی بازار عرضه و تقاضا یکی از عوامل تاثیرگذار در تثبیت قیمت خودرو است و کاهش قیمت خودرو در حقیقت توان خودروسازان برای تولید را کاهش می دهد و به این ترتیب میزان تولید را کمتر می کند و تعادل عرضه و تقاضا که یکی از ارکان بهبود بازار خودرو به شمار می‌آید برهم می خورد بنابراین بهتر است با قیمت گذاری معقول خودروها از کارخانه تا بازار ضمن حمایت از افزایش تولید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم تا میزان تولید پاسخگوی تقاضای موجود در جامعه باشد .

پیش بینی بازار خودرو در فضای کنونی

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در توصیف فضای کنونی حاکم بر بازار خودروی کشور گفت: محدودیت عرضه خودرو که از مرداد ماه امسال آغاز شده همچنان بر این بازار حکمفرماست و عرضه‌ای که نیاز بازار را تامین کند، وجود ندارد.نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران