کد خبر : ۵۸۱۳۰
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰
خودروکار گزارش می دهد
قیمت گذاری دستوری صنعت خودرو در سال های گذشته زیان چندهزار میلیارد تومانی و بدهی هزاران میلیارد تومانی به قطعه سازان را برای خودروسازان به ارمغان آورده که این امر به کاهش میزان نقدینگی خودروسازان دامن زده است از این رو ضرورت بروزرسانی قیمت خودرو بر اساس صورت های مالی خودروسازان این روزها پررنگ تر از همیشه به نظر می رسد.
به گزارش خبرنگار  خودروکار -  اقدام اخیر شورای رقابت مبنی بر بروزرسانی قیمت محصولات ایران خودرو براساس صورت های مالی جديد خودروسازان و براساس قيمت های جديد تمام شده صورت گرفته این در حالیست که قيمت های قبل براساس صورت های مالی نيمه نخست سال 1401 تعيين شده بود.
 بررسی صورت های مالی خودروسازان به بورس از زیان انباشته بالا و شمولیت دوخودروساز از ماده ۱۴۴ قانون تجارت حکایت دارد چرا که براساس همین صورت ها سال ها است که قیمت تمام شده محصولات خودروسازان از قیمت واقعی فاصله گرفته و این در حالیست که قیمت خودرو همواره باید براساس صورت های مالی و بهای تمام شده به همراه درصد سود مشخص خودروساز تعیین شود اما قیمت گذاری دستوری در این صنعت باعث شده تا خودروسازان با وجود افزایش تورم در سال جدید و همچنین افزایش قیمت مواد اولیه همچنان ناگزیر به عرضه محصولات خود با قیمت های گذشته باشند که این امر به میزان زیاندهی آن ها افزوده است.

افزایش قیمت مواد اولیه صنعت خودرو همچنان براساس فوب خلیج فارس محاسبه می شود و این امر باعث شده تا در برخی از کالاها شاهد گران تمام شدن قیمت آن مواد در داخل نسبت به بازارهای جهانی باشیم .

براساس آمار ارایه شده قيمت مواد اوليه توليد به طور ميانگين رشد 46 درصدی را تجربه كرده و اين در حالیست كه 80 درصد بهای تمام شده توليد خودرو مربوط به قطعات و مواد اوليه است و بيش از 70 درصد از آن از طريق بورس كالا و با قيمت روز جهانی خريداری می شود که این امر خود به افزایش قیمت ها دامن می زند.

در چنین شرایطی بروزرسانی قیمت خودروها در ابتدای هرسال و با توجه به تورم موجود در اقتصاد از ضرورت ها است براین اساس شورای رقابت در تازه ترین اقدام نسبت به بروزرسانی قیمت تعدادی از خودروها بر اساس پيشنهاد خودروسازان و اطلاعات صورت های مالی جديد قيمت محصولات را به روز رسانی كرده است. 

 هرچند این اصلاح قیمت با تاکید خودروسازان انجام شده اما به نظر می رسد با تاخیر صورت گرفته از سوی شورای رقابت و نوسان تورم فعلی، باز هم قیمت های بروز شده از تورم موجود عقب تر باشد اما با این حال باز هم می توان به کاهش زیاندهی خودروسازان امیدوار بود.

در همین حال اجرای استانداردهای هشتاد و پنج گانه و و انطباق این خودروها با استانداردهای جدید و اضافه شدن امکانات جدید به خودروها نیز هزینه اضافی به خودروسازان تحمیل کرده است به طور قطع اضافه شدن این استانداردها و سیستم های ایمنی هزینه های تولید را برای شرکت خودروساز افزایش می دهد و یکی از دلایل اصرار خودروسازان مبنی بر بروزرسانی قیمت ها، تجهیزات اضافه شده به خودروهای تولیدی است.

به گزارش خودروکار، به طور قطع بروزرسانی قیمت ها در هرسال با توجه به تورم و تغییر صورت های مالی خودروسازان می تواند نویدبخش روزهای بهتری برای صنعت خودرو باشد. صنعتی که به واسطه سرکوب قیمت ها و اصلاح نادرست قیمت ها در سال های گذشته ضمن بدهی سنگین به زنجیره تامین خود نتوانسته نیاز بازار را فراهم کند و با عرضه قطره چکانی ناخواسته به افزایش قیمت کارخانه و بازار دامن زده است. حال انتظار می رود با اصلاح قیمت ها و بروزرسانی آن ها و افزایش تیراژ تولید شاهد واقعی شدن قیمت ها در بازار خودرو باشیم.
برچسب ها: قیمت خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران