کد خبر : ۵۸۰۴۹
تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲
بلاتکلیفی ثبت‌ نا‌م‌ کنندگان خودروی تارا، محصول ایران خودرو، با اولویت تحویل زمستان ادامه دارد و هیچکس پاسخگو نیست.
 به گزارش خودروکار - شرکت ایران خودرو با ارسال یک پیامک، متقاضیان تارا دستی 5 دنده در نخستین مرحله فروش یکپارچه با اولویت زمستان را دعوت به طرح اجباری تارا دستی به نسخه جدیدتر کرده است. این درحالی است که طرح جدید تارا 180 میلیون تومان گرانتر است و اگر متقاضیان طرح تبدیل را نپذیرند، نوبتشان از بین خواهد رفت.

همین مساله باعث خشم و نارضایتی متقاضیان سامانه یکپارچه با اولویت زمستان شده است و اغلب می گویند چرا ایران خودرو در زمان ثبت نام این موضوع را اعلام نکرده است و این تقلب در معامله است.

این موضوع نارضایتی متقاضیان را به همراه داشته که بخشی از پیام های ارسالی و همچنین مکالمه تلفنی یکی از متقاضیان با ایران خودرو را در ادامه مشاهده کنید:

مکالمه متقاضی تارا دستی با شرکت ایران خودرو:

متقاضی: سلام، وقت به خیر. من متقاضی تارا دستی بودم و دیشب برای طرح تارا پلاس پیامک آمد. من تارا پلاس نخواستم. در پیامک آمده در صورت تمایل می خواستم سوال کنم که آیا این طرح اجباری است؟

ایران خودرو: اجباری است.

متقاضی: اگر اجباری است چرا نوشته است در صورت تمایل؟

ایران خودرو: آن کلمه را اشتباه نوشتند.

متقاضی: پس خواهشن اصلاحیه را ارسال کنید.

ایران خودرو: پیامک مجدد ارسال نمی کنند اما در کل اجباری است و در بخشنامه اعلام شده است که ثبت نام کننده در موعد مقرر باید نسبت به واریز وجه اقدام نماید. یعنی اجباری است.

متقاضی: پس چرا چنین توضیحی برای ما نیامده است؟

ایران خودرو: این اطلاعیه به ما داده شده است.

متقاضی: چرا ایران خودرو موقع ثبت نام تارا دستی و الان تارا پلاس؟

ایران خودرو: شاید تارا دستی تولید ندارند و این اجباری شده و زمان ثبت نام موجودی سازمان بوده و الان ندارند و واریزی را انجام دهید.

متقاضی: چرا ایران خودرو پیامک اجباری بودن را ارسال نمی کند؟

ایران خودرو: شاید ابلاغیه دوباره ارسال شود. الان که مطلع شدید اقدام نمایید.

پیام بیش از 70 متقاضی تارا محصول ایران خودرو برای رکنا بدین شرح ارسال شده است:
ما جمعی از ثبت نام کنندگان خودرو تارا در دوره اول سامانه یکپارچه که با بلوکه نمودن مبلغ یک میلیارد ریال به مدت تقریبی 60 روز با احراز تمامی شرایط اعلامی به عنوان اولویت زمستان احراز گردیده‌ایم، در حال حاضر دچار ظلمی بزرگ واقع شده ایم.

با آن که تمامی اولویت های بهار، تابستان و پاییز طبق شرایط روز ثبت نام به خودرو خود رسیده اند در رابطه با اولویت زمستان فراخوانی از جانب ایران خودرو اعلام شده است که در آن تبدیل اجباری تارا دستی به نسخه‌های جدید و مغایر با درخواست اولیه در هنگام ثبت نام مطرح گردیده است.

حال با توجه به شرایط یکسانی که می بایست بین تمامی ثبت نام کننده ها رعایت شود و نظر برعدم تمایل متقاضیان به تغییر خودرو مذکور و همچنین رعایت کامل استاندارد‌های اجباری در خودرو تارا (هر دو نسخه دستی و اتومات) و افزایش قیمت نزدیک به 200 میلیون تومانی طرح تبدیل اجباری، تقاضای ما مصرف کنندگان حقیقی از مراجع نظارتی و اجرایی و خبرگزاری های مردمی، حمایت از مصرف کننده و مشخص نمودن وضعیت مصرف کنندگان با اعلام فراخوان زمستان توسط ایران خودرو با خودرو تارا در دو نسخه دستی و اتومات و همچنین‌ عدم ارائه تبدیل اجباری به خودرو تارا V۱ پلاس یا V۴ می‌ باشد.

برخی پیام های متقاضیان تارا دستی ایران خودرو به شرح زیر است:

ایران خودرو خلف وعده کرد
مخاطب دیگر در این خصوص نوشت: با سلام و احترام، گروه خودرو سازی ایران خودرو در راستای خلف وعده و عدم تعهد به ملت ایران نسبت به تغییر اجباری خودرو تارا پنج دنده با خودرو تارا شش دنده نموده است. این در حالی است که ثبت نام فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه برای خودرو تارا پنج دنده صورت گرفته و در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری مزین به نام مهار تورم می باشد، حال که خودروساز اقدام به فروش اجباری خودرو با قیمت نزدیک به ۱۸۵ میلیون تومان بالاتر از قیمت مبنا نموده است.

مخاطب دیگر نوشت: ایران خودروی ورشکسته به دلیل عدم موفقیت در افزایش قیمت تارا معمولی تقلب کرده و در خواست غیر قانونی از مردم شریف ایران دارد. دریغ از یک مسئول که یک کلمه حرفی بزند! ما ثبت نام کنندگان تارا دستی به هیچ عنوان توانایی پرداخت ۵۸۰ میلیون را نداریم. یعنی تا این حد مملکت بی سر و سامان شده که هیچکس زورش به این مافیای بی وجدان خودرو نمیرسد.

کجای دنیا برطرف کردن ایرادات خودرو، آپشن حساب می شود؟
متقاضی دیگر نوشت: سلام. واقعا معلوم نیست این افزایش قیمت بر چه مبنایی است. زمانی که همه خودروها را قیمت گذاری کردند دلار حدود 60 هزارتومان بود الان دلار تقریبا 50 هزار تومان است. بنابراین باید قیمت ها را کاهش دهند نه افزایش!

وی در ادامه نوشت: ماشین را یک دنده اضافه کردند یک چراغ عقب جدید زدند و جای کلید بالا برها را عوض کردند و قیمت ماشین را 190 میلیون تومان بیشتر کردند. اسم این را هم گذاشتند آپشن! کجای دنیا بر طرف کردن ایرادات خودرو آپشن حساب می شود؟ حتما فردا هم یک سانروف اضافه میکنند و می گویند اسم این خودرو V 3 است و 100میلیون تومان گرانتر می فروشند.

متقاضی دیگر نوشت: این همه منتظر بودیم حالا اومدن میگن بیاv1p بهت بدهیم. به خدا ما 390 میلیون تومان را با قرض و وام جور کردیم چطوری 180 میلیون تومان دیگر جور کنیم. لا اقل یک راهی پیش پای ما بگذارید. یک وامی بدهید یا همان تارا معمولی را بدهید نگذارید اعتماد ملت از بین برود.

مخاطب دیگر نوشت: من متقاضی تارا دستی بودم. متاسفانه شرکت ایران خودرو با همکاری شورای رقابت و با اضافه کردن آپشن های غیرضروری تارا دستی را به تارا پلاس تبدیل کرده و 190 میلیون تومان به قیمت نهایی اضافه کرده و به صورت اجباری و نه اختیاری مهلت ۱۰ روزه واریز وجه دادند.

وی در ادامه گفت: این همه مدت ما منتظر بودیم تا تارا را با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان بخریم و الان باید ۵۸۰ میلیون تومان پرداخت کنیم. اگر روز اول اطلاع رسانی می‌کردند ما هم یک فکری می کردیم.

وی در ادامه نوشت: امروز به ایران خودرو زنگ زدم می گویند این طرح اجباری است و شما جزو گروه اول هستید و باید پرداخت کنید. اگر ایران خودرو طرحی و افزایش قیمتی دارد باید در مراحل بعدی ثبت نام سامانه فروش یکپارچه اعمال کند و شفاف سازی کند که مشتری با آگاهی کامل ثبت نام کند. نه برای ما متقاضیانی که 9 ماهه چشم انتظاریم. زمانی که ثبت نام کردیم اسمی از تارا پلاس نبود حالا می گویند همینی که هست. باید همین را تکمیل وجه کنید. تو رو خدا پیگیری کنید.

مگر تقلب در معامله مورد نکوهش اسلام نیست؟!
مخاطب دیگر نوشت: در اسلام تقلب در معامله به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است. از آنجایی که ماشین مورد ذکر در اسفند ماه ۱۴۰۱، تارای دستی معمولی با قیمت مصوب ۳۹۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و خریدار بودجه مالی خود را بر اساس این محصول تنظیم کرده است، از این رو تغییر در مدل ماشین با قیمتی بالاتر، تنها وقتی تقلب در معامله به حساب نمی آید، که مشتری حق انتخاب داشته باشد. بنده نیز صراحتا خواهان تحویل تارا دستی ساده با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان در زمستان ۱۴۰۲ هستم.

متقاضی دیگر نوشت: به خدا ما پولمان نمی رسد. چرا باید بعد از ماه ها انتظار و بدون ماشین ماندن، الان نوبتم بسوزد؟ چرا اینقدر با روح و روان مردم بازی می کنید؟

مخاطب دیگر نوشت: با چه منطقی باید تکمیل وجه کنیم؟ ما به اندازه جیب خود ثبت نام کردیم. چرا الان باید تارا v1p تحویل بدهید؟ شورای رقابت کجاست؟ وزارت صمت کجاست؟ دولت کجاست؟

متقاضی دیگر نوشت: سلام. زمان ثبت نام قیمت تارا دستی ۳۹۰ میلیون تومان بود و در حال حاضر ۵۸۰ میلیون تومان شده است و طی ۷ ماه 50 درصد گران شده است. کاملا واضح است که به جای حمایت از مردم به دنبال سودجویی هستند.

شاکیان ایران خودرو و خودروسازان با این شماره تماس بگیرند
در پی نارضایتی مردم از تغییرات اجباری خودروسازان و مونتاژکاران داخلی و براساس پیگیری خبرنگار رکنا از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مردم می توانند هرگونه شکایت و نارضایتی خود از خودروسازان را با شماره تلفن 124 یا سامانه 124 اعلام کنند.

همچنین به گفته سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، متقاضیان ناراضی از خودروسازان می توانند شکایت خود را به ادارات کل صمت استان ها طرح موضوع کنند.

باید منتظر ماند و دید که آیا سازمان حمایت قدرت مقابله با زور خودروسازان را دارد یا نه؟ زیرا تجربه نشان داده است که خودروسازان به بهانه های مختلف از جمله تورم، افزودن آپشن و ... حرف خود را به کرسی نشانده و مردم هم بلاتکلیف ماندند.


رکنا 
برچسب ها: ایران خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران