کد خبر : ۵۷۹۴۱
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸
خودروکار گزارش می دهد
با تحقق افزایش قیمت ۸ محصول ایران خودرو انتظار می رود خودروسازان به مرور با خروج از زیاندهی و افزایش تولید، نسبت به ایجاد تعادل در بازار و عرضه بیشتر اقدام کرده و همین امر منجر به کاهش فاصله قیمتی کارخانه و بازار شود.
به گزارش خبرنگار   خودروکار -  اثرات منفی قیمت گذاری دستوری در اقتصاد ایران برکسی پوشیده نیست و هرچند دولت ها همواره از مضرات این مدل قیمت گذاری انتقاد و آن را مسبب اصلی زیاندهی صنایع عنوان می کنند اما تا به امروز نه تنها هیچ اراده جدی برای حذف این عامل موثر وجود نداشته بلکه برخی صنایع از جمله خودروسازی متحمل زیان های هزاران میلیاردی از این محل شده اند .
خودروسازان در یک دهه اخیر ناگزیر به پیروی از قیمت های تعیین شده از سوی شورای رقابت بوده اند و از آن جا که فرمول تعیین قیمت این شورا همواره با ایراداتی همراه بوده براین اساس زیاندهی خودروسازان را به دنبال داشته چرا که قیمت های اعلامی پایین تر از قیمت تمام شده بود. اما اصرار شورای رقابت مبنی بر تعیین قیمت ادامه یافت تا این که خودروسازان به واسطه زیاندهی بالا و به دنبال آن کاهش نقدینگی، ناگزیر به کاهش تیراژ تولید شدند و در نهایت فاصله قیمتی کارخانه و بازار به دلیل کاهش میزان عرضه افزایش یافت که در نهایت نیز مصرف کننده نهایی ناگزیر به پرداخت این مابه التفاوت شد.
در این میان سازمان ملی استاندارد نیز بر اجرای کامل استانداردهای هشتاد و پنج گانه تاکید و اعلام کرد در صورت عدم اجرای کامل، مانع از شماره گذاری های خودروهای تولیدی خواهد شد که در عمل نیز این اتفاق رخ داد.
براین اساس خودروسازان به دفعات و به صراحت اعلام کردند که در صورت ادامه این روند قادر به تداوم تولید نیستند و خواستار بازنگری در قیمت ها شدند که شورای رقابت در ابتدا به صورت جدی مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرد اما در ادامه با بررسی مستندات خودروسازان و همچنین تورم موجود، مجوز افزایش قیمت ۸محصول ایران خودرو صادرشد. 
بنابراین شورای رقابت در جدیدترین مصوبه خود مجوز افزایش قیمت ۸ محصول جدید ایران خودرو را صادر کرد و براساس آن قیمت خودروها با 
افزایش حدود ۸۰ تا ۱۷۰ میلیون تومانی روبرو شد به طوری که در مقایسه با قیمت های قبلی دنا پلاس حدود ۸۰ میلیون تومان، سورن حدود ۱۰۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ حدود ۸۰ میلیون تومان، رانا پلاس حدود ۹۰ میلیون تومان، تارا با دنده دستی حدود ۱۶۰ میلیون تومان و تارا اتوماتیک نیز نزدیک به ۱۷۰ میلیون تومان گران شد.
به گفته خودروسازان با این میزان افزایش قیمت، بهای تمام شده تولید به قیمت نهایی محصول نزدیک شده و می توان انتظار داشت با اصلاح قیمت، مسیر افزایش تیراژ تولید و کیفیت محصولات هموارتر شده است. 
دلیل اصلی زیان هنگفت دوخودروساز از جمله ایران‌خودرو در سال‌های اخیر سرکوب قیمتی محصولات و اجبار در فروش خودرو با قیمتی کم تر از نرخ واقعی و بهای تمام شده تولید بوده که این امر زیان سنگینی را به تولیدکننده، مصرف کننده و سهامداران وارد کرد و حال می توان امیدوار بود تا در یک بازه زمانی خودروسازان کم کم از دایره زیاندهی فاصله بگیرند.
هرچند انتظار می رفت رکود بازار خودرو و ریزش قیمت ها در این بازار با افزایش قیمت محصولات ایران خودرو شکسته و متوقف شود اما بررسی روند قیمت ها در بازار نشان می دهد که بازار به درستی نرخ واقعی خودروها را تشخیص داده به طوری که پس از اعلام قیمت ۸ محصول، شاهد افزایش هیجانی در بازار آزاد نبودیم و به طور تقریبی قیمت‌ها در ثبات نسبی به سر می‌برند.
به طور قطع عدم تناسب سازی قیمت محصول نهایی با نهاده های تولید با وجود افزایش چندبرابری بهای نهاده‌های تولید در سال های گذشته از تبعات قیمت‌گذاری دستوری بوده و حال اقدام اخیر شورای رقابت در اصلاح قیمتی این خودروها می تواند تا اندازه ای از زیان فعلی کاسته و رشد تولید را به دنبال داشته باشد.
برچسب ها: قیمت خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران