کد خبر : ۵۷۹۳۸
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۳
سامانه اتوبوس‌های تندرو یا همان بی‌آرتی (BRT) در سال ۱۳۸۶ راه‌اندازی شد و اکنون با ۹ خط در مسیرهای مختلف به شهروندان خدمات رسانی می‌‌کند.
به گزارش خودروکار - با افزایش جمعیت شهر تهران به تدریج میزان خطوط مترو و تعداد اتوبوس‌های شهر تهران نیز گسترش یافت تا شهروندان بتوانند با سهولت بیشتری سفرهای دورن‌شهری خود را انجام دهند.

در این بین سامانه اتوبوس‌های تندرو یا همان  بی‌آرتی (BRT) در سال 86 و در زمان فعالیت محمدباقر قالیباف به‌عنوان شهردار تهران، راه‌اندازی شد؛ در حال حاضر 9 خط  BRT در تهران فعال است که در مسیرهای مختلف به شهروندان خدمات‌رسانی می‌کنند.

خط یک اتوبوسرانی بی‌آر‌تی تهران از پایانه آزادی تا چهارراه تهرانپارس فعال است که 18 کیلومتر طول و 53 ایستگاه دارد؛ این خط یکی از شلوغ‌ترین و بزرگ‌ترین خطوط اتوبوسرانی تهران است و در نقاطی از جمله میدان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، میدان انقلاب، دانشگاه تهران، چهارراه ولی‌عصر(عج)، دروازه دولت، دکتر شریعتی (پیچ شمیران)، پل چوبی، میدان امام حسین (ع)، وحیدیه، پل نیروی هوایی و چهارراه تهرانپارس ایستگاه دارد. 

خط 2 بی‌آرتی از پایانه آزادی تا پایانه خاوران است که 18.4 کیلومتر طول و 55 ایستگاه دارد و در نقاطی از جمله میدان آزادی، میدان شمشیری، سه‌راه آذری، فرهنگسرای قرآن، دوراهی قپان، امامزاده معصوم، میدان رازی، وحدت اسلامی، میدان محمدیه، چهارراه مولوی، میدان قیام، میدان خراسان و فرهنگسرای خاوران ایستگاه دارد. 

خط 3 بی‌آرتی از پایانه خاوران تا پایانه علم و صنعت فعال است که 13.7 کیلومتر طول و 36 ایستگاه دارد و در نقاط مهمی از جمله پایانه خاوران، بسیج، آهنگ، محلاتی، قصر فیروزه، نیروی هوایی، آیت جنوبی، آیت شمالی، نبوت، سرسبز و پایانه علم و صنعت ایستگاه دارد. 

خط 4 بی‌آرتی یکی از خطوط شمال به جنوب اتوبوس‌های تندروی تهران است که از پایانه شهید افشار در تقاطع پارک‌وی تهران آغاز و به ترمینال جنوب ختم می‌شود؛ این خط 22 کیلومتر طول و 48 ایستگاه دارد و در نقاطی چون شهید افشار (تقاطع پارک‌وی)، نمایشگاه بین‌المللی تهران، برج‌های آتی‌ساز، پل مدیریت، خیابان ملاصدرا، کوی نصر، باقرخان، توحید، جمهوری ـ ارومیه، آذربایجان، امام خمینی، کمیل، هلال‌احمر، پل جوادیه، میدان بهمن و چهارراه روغن نباتی ایستگاه دارد. 

خط 5 بی‌آرتی از پایانه بیهقی در میدان آرژانتین آغاز و به پایانه علم و صنعت ختم می‌شود که 9.4 کیلومتر طول و 20 ایستگاه دارد و  یکی از ایستگاه‌های پرطرفدار آن نیز مصلی امام خمینی است که برای برگزاری نماز عید فطر و نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از آن می‌توان استفاده کرد. 

خط 7 بی‌آرتی از پایانه معین (میدان راه آهن) تا پایانه تجریش است که 18 کیلومتر طول و 73 ایستگاه دارد. بیشترین تعداد ایستگاه‌های خطوط بی‌آرتی نیز در همین خط است و با خطوط 1، 2 و 4 تقاطع دارد. در این مسیر ایستگاه‌هایی چون پایانه بازار تجریش، باغ فردوس، پارک وی، امانیه، پارک ملت، نیایش، ظفر، میرداماد، سه‌راه ونک، میدان ونک، پل همت، شهید بهشتی، شهید مطهری، میدان ولی‌عصر(عج)، امام خمینی، منیریه، مولوی شمالی، مختاری و میدان راه آهن قرار دارد. 

خط 8 بی‌آرتی از پایانه جنوب تا پایانه خاوران و کوتاه‌ترین خط اتوبوس‌های بی‌آرتی تهران است که 7.2 کیلومتر طول و 12 ایستگاه دارد؛ این خط در نقاطی از جمله ترمینال جنوب، پارک بعثت، هفده شهریور، شهرک شاهد، شهرک شهید بروجردی و پایانه خاوران ایستگاه دارد. 

خط 9 بی‌آرتی از پایانه مترو جوانمرد قصاب تا پایانه لاله است که با 34.6 کیلومتر طول و 66 ایستگاه، طولانی‌ترین خط و پرایستگاه‌ترین خط بی‌آرتی بعد از خط 7 است که شمال شرق تهران را به جنوب هفده شهریور متصل می‌کند. این خط در نقاطی چون پایانه لاله، مینی سیتی شمالی ـ جنوبی، ازگل شمالی ـ جنوبی، مجیدیه، فرجام، سبلان، اکبرنژاد، دماوند، پیروزی، شهید محلاتی، دولاب، خاوران، رضایی، دیلمان، گذرنامه و میدان نماز ایستگاه دارد. 


خط 10 بی‌آرتی از پایانه آزادگان تا دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است، 23.3 کیلومتر طول و 51 ایستگاه دارد این خط از جمله خطوط جنوبی ـ شمالی اتوبوسرانی تهران است و ایستگاه‌هایی چون دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، مخابرات، اشرفی اصفهانی، مجتمع قضایی، پونک شمالی، پونک جنوبی، تیراژه، باغ فیض، مرزداران، صادقیه، جناح، میدان آزادی، بلوار معلم، آموزش‌وپرورش، شهرداری منطقه 18، پژاوند، مترو نعمت‌آباد، مترو آزادگان و پایانه آزادگان دارد. 
خط 6 اتوبوس‌های تندرو در سال‌های گذشته از پایانه شهید افشار و امانیه به‌سمت پایانه لاله در شمال شرقی تهران فعال بود اما حذف شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران