کد خبر : ۵۷۵۵۳
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۸
روز گذشته ویدیویی از عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در پاسخ به سوال یک خبرنگار منتشر شد که قابل توجه بود.
به گزارش خودروکار - علی‌آبادی در پاسخ به سوال یک خبرنگار درخصوص ادامه و یا توقف سامانه یکپارچه گفته است که در مورد ثبت‌نام جدید در سامانه یکپارچه اطلاعی ندارد. او همچنین گفته است اصلا این سامانه متعلق به وزارت صمت نیست و ما مسئول آن نیستیم و سامانه متعلق به شورای رقابت است.

اظهارنظر وزیر صمت از این جهت قابل توجه است که او ۶ شهریور ماه در زمان رونمایی و تحویل نمادین اولین خودروی وارداتی در جمع خبرنگاران به سوالی درخصوص سامانه یکپارچه جواب داد و اظهارنظر متفاوتی داشت. او گفت که «حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد و همچنان فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه صورت خواهد گرفت. برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.»

جالب است که وزیر صمت در این فاصله کوتاه از تاکید بر عرضه خودرو در سامانه یکپارچه به اظهار بی‌اطلاعی از آن رسیده است. این اظهارنظر ممکن است نشان از تصمیمات تازه در وزارت صمت با مدیریت علی‌آبادی درباره سامانه یکپارچه و احتمال حذف آن باشد. چرا که قبل از این هم با انتشار نامه وزارت صمت به خودروسازان مونتاژی درباره نحوه تامین ارز خودروسازان، زمزمه‌های حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو به گوش رسید. اگر ارز خودروسازان توسط خودشان تامین شود دیگر قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت و به تبع آن تعیین تکلیف برای نحو فروش خودرو هم بی‌معناست. 

علاوه بر این علی‌آبادی موضعی علیه تصمیمات فاطمی‌امین، وزیر سابق صمت اتخاذ کرده است و اقدامات او را زیرسوال برده است، چرا که وزارت صمت در دوره فاطمی‌امین و براساس مصوبه شورای رقابت، سامانه یکپارچه خودرو را راه‌اندازی و دو مرحله خودرو پیش‌فروش کرد. این اقدام با وجود انتقاداتی که به دنبال داشت همواره به عنوان ابتکار عمل و  عملکرد مثبت فاطمی‌امین از سوی تیم رسانه‌ای او منعکس و اعلام می‌شد که قرعه‌کشی خودرو دیگر تمام شده است و تمام متقاضیان به نوبت خودرو دریافت خواهند کرد.

حالا علی‌آبادی، وزیر جدید مسئولیت سامانه‌ای که روزی دستاورد وزارت صمت عنوان می‌شد را اصلا نمی‌پذیرد و تمام مسئولیت آن را متوجه شورای رقابت می‌داند. این در حالی است که تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو و از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه است.

با پاسکاری مسئولیت سامانه یکپارچه از سوی وزیر صمت به شورای رقابت، دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی شورای رقابت به این موضوع واکنش نشان داده است. او گفته است که «هر جمله‌ای می‌تواند برای مردم تلقی کننده پاسکاری وظایف باشد و باید از این رویکرد پرهیز کرد. اطلاعات وزیر صمت در این خصوص کامل نیست معهذا در حال حاضر شورای رقابت مدیریت بازار خودرو را در دست دارد و از مشورت برخی نهادهای متخصص از جمله وزارت صمت در این حوزه کمک می‌گیرد.»

وی همچنین گفته «با تقسیم کاری که در شورا پیش بینی شده در حوزه خودرو از یک خرد جمعی متکی به تجربیات سنوات پیش بهره می بریم و در خصوص نحوه عرضه این جمع‌بندی در زمان پیش از استقرار وزیر جدید صمت به نتیجه رسید و اکنون سامانه طرح یکپارچه به عنوان یک کار جمعی به محوریت معاونت حمل و نقل وزارت صمت صورت می‌گیرد.»

به گزارش اقتصادآنلاین، اظهارات وزیر صمت و حواله کردن مسئولیت‌ها به شورای رقابت در حالی که عرضه میلیونی خودرو در سامانه یکپارچه توسط این وزارتخانه صورت گرفته و متقاضیان منتظر دریافت خودروهای خود هستند، سبب نگرانی و سردرگمی برای مردم است که مجبور به خرید خودرو در این سامانه شده‌اند. بنظر می‌رسد که وزیر صمت باید پاسخگوی این اظهارات تنش‌زا باشد و شانه خالی نکند. 
اقتصادآنلاین 
برچسب ها: وزیر صمت
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران