کد خبر : ۵۷۵۲۷
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۵
بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

به گزارش خودروکار -  بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا (بدون احتساب هزینه‌های مالی) در حدفاصل سال‌های ۱۳۹۷ تا انتهای خرداد ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که مبلغ فروش محصولات شرکت ایران خودرو در سال ۹۷ بالغ بر ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، اما مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مبلغ فروش این شرکت در سال ۹۸ نیز بیش از ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، حال آنکه مبلغ بهای تمام‌شده تولید محصولات بیش از ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

این روند در سال ۹۹ نیز ادامه داشت به گونه‌ای که ایران خودرو بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان خودرو فروخته در حالی که بیش از ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام‌شده محصولات کرده بود.

مبلغ فروش این شرکت در سال ۱۴۰۰ نیز نزدیک به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، اما بهای تمام‌شده تولیدات ایران خودرو بیش از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.

در سال ۱۴۰۱ مبلغ فروش ایران خودرو بیش از ۱۸۸ هزار میلیارد تومان ثبت شده اما این شرکت بیش از ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان بهای تمام‌شده تولید هزینه کرده است.

مبلغ فروش این شرکت در فصل بهار امسال نیز بیش از ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده اما بهای تمام‌شده تولید محصولاتش ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است.

سالمبلغ بهای تمام شدهمبلغ فروشزیان خام
۱۳۹۷۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۳ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان
۱۳۹۸۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
۱۳۹۹۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۶۷ هزار میلیارد تومان۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۰۱۱۵ هزار میلیارد تومان۱۱۰ هزار میلیارد تومان۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۱۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان۱۸۸ هزار میلیارد تومان۲۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان
فصل بهار ۱۴۰۲۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان

وضعیت شرکت سایپا

وضعیت شرکت سایپا نیز بهتر از ایران خودرو نیست؛ بررسی صورت‌های مالی تلفیقی این شرکت نشان می‌دهد که مبلغ فروش محصولات سایپا در سال ۹۷ بالغ بر هشت‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده، اما مبلغ بهای تمام‌شده محصولات این شرکت بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مبلغ فروش سایپا در سال ۹۸ بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ثبت شده و در مقابل مبلغ بهای تمام‌شده تولید محصولات بالای ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. بنابراین سایپا در این سال با سود فروش مواجه بوده است.

همچنین این شرکت در سال ۹۹ معادل ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خودرو فروخته اما بیش از ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام‌شده محصولاتش کرده است.

مبلغ فروش سایپا در سال ۱۴۰۰ سایپا بیش از ۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و افزون بر ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، بهای تمام‌شده تولیدش ثبت شده است.

سایپا بیش از ۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ خودرو فروخته حال آنکه بیش از ۶۹ هزار میلیارد تومان برای بهای تمام‌شده تولید هزینه کرده است.

در فصل بهار امسال نیز مبلغ فروش این شرکت بیش از ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده اما حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام‌شده تولید شده است.

سالمبلغ بهای تمام شدهمبلغ فروشزیان خام
۱۳۹۷۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان۲ هزار میلیارد تومان
۱۳۹۸۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان-
۱۳۹۹۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانیک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۰۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان
۱۴۰۱۶۹ هزار میلیارد تومان۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
فصل بهار ۱۴۰۲۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانیک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان
برچسب ها: خودروسازان
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران