کد خبر : ۵۷۳۶۴
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲
تورم ماهانه خرید وسایل نقلیه در بازار خودرو در چهارمین ماه متوالی با منفی ۱.۷ درصد شد.
به گزارش خودروکار - بر اساس آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده مرکز آمار ایران، تورم ماهانه خرید وسایل نقلیه بازار خودرو در مردادماه امسال با 1.7 درصد منفی اعلام شد. همچنین این نرخ تورم در ماه‌های تیر 3.1 درصد، خرداد 8 درصد و شهریور ماه 2.9 درصد به ثبت رسیده است.

نرخ تورم ماهانه خرید وسایل نقلیه در مردادماه امسال در دولت سیزدهم در حالی کاهش پیدا کرد که این آمار در مرداد ماه سال 1400 همزمان با فعالیت دولت دوازدهم به 5.8 درصد رسیده بود.

همچنین در ماه های تیر، خرداد، اردیبهشت سال 1400 به ترتیب نرخ تورم ماهانه خرید وسایل نقلیه 3.5، 2.7 و 0.3 درصد بود.

دولت سیزدهم با اعمال سیاست‌های حذف دلالی در بازار خودرو، کنترل قیمت‌ها و عرضه خودروها از طریق سامانه یکپارچه خودرو منجر به کاهش قیمت خودرو و وسایل جانبی شده است.

اکنون پیش‌فروش‌های خودرو از طریق سامانه یکپارچه انجام می‌شود، مطابق قراردادهای منعقد شده بین خودروسازان و مشتریان، تحویل خودروها بر اساس قیمت‌های روز درب کارخانه است و مشتریان خودروها را به قیمت مصوب فعلی دریافت خواهند کرد.

یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش قیمت‌های خودروها به ویژه خودروهای منتاژی بر اساس افزایش عرضه و تحویل خودرو و همچنین تصویب لایحه دوفوریتی واردات خودروهای کارکرده و واردات خودروهای وارداتی است.

همچنین ثبات نسبی اقتصاد کلان، کاهش نوسان‌های شدید در بازار ارز و خروج سفته بازان از بازار خودرو باعث شکسته شدن قیمت‌ها به ویژه در بخش وسایل نقلیه شد ضمن اینکه این روند کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو نمایان است.
برچسب ها: تورم
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران