کد خبر : ۵۷۳۴۲
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
خودروکار گزارش می دهد
در شرایطی نخستین محموله خودروهای وارداتی تحویل مشتریان شده که وزارت صمت در نظر دارد با بازنگری در تعرفه واردات خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی که سهم بالایی در خودروهای اقتصادی دارند، واردات این خودروها را توجیه پذیر کرده و رغبت واردکنندگان را به واردات این دسته از خودروها افزایش دهد.
  به گزارش خبرنگار   خودروکار - در روزهای پایانی بهار امسال بود که تعرفه جدید واردات خودرو اعلام شد و شوک بزرگی به شرکت های واردکننده و همچنین مصرف کنندگان وارد کرد. افزایش ۱۰ تا ۷۵ درصدی تعرفه بسته به حجم موتور تصمیمی بود که هیات وزیران با اخذ آن نشان داد که به دنبال درآمدزایی بالایی از محل واردات خودرو است و به طور قطع این تصمیم، واردات خودروی اقتصادی که هدف اصلی دولت را بود را خدشه دار می کرد.
براساس تصمیم دولت تعرفه خودروهای با حجم پیشرانه کمتر از هزار سی سی از ۶ درصد به ۱۶ درصد تغییر کرد که افزایش ۱۰ درصدی را به همراه داشت.
تعرفه واردات خودروهای با حجم پیشرانه هزار تا ۱۵۰۰ سی سی نیز از ۱۵ درصد به ۶۶ درصد افزایش یافت که این تغییر شامل بیشتر خودروهای وارداتی خواهد شد. 
در همین حال تعرفه خودروهای با حجم پیشرانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی نیز از ۷۱ درصد به ۹۱ درصد افزایش یافت.
از آن جا که پیش از این واردات خودروهای بالای دو هزار سی سی ممنوع اعلام شده بود در تصمیم جدید دولت مقرر شد تعرفه خودروهای با حجم پیشرانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی از ۹۱ درصد به ۱۳۱ درصد افزایش یاید بر این اساس این تصور به وجود آمد که واردات این دسته از خودروها آزاد شده که چندی بعد از انتشار این اخبار، دولت آن را تکذیب و تاکید کرد قرار نیست خودروی بالای دوهزار سی سی وارد کشور شود و هدف اصلی بازگشایی واردات، ورود خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی است که البته این امر نیز با این میزان افزایش تعرفه به حاشیه رفت.
در حال حاضر تعرفه ورود خودروهای ۱۰ هزار دلاری و ۱۰۰ هزار دلاری یکسان است چرا که حجم موتور شرط تعیین میزان تعرفه خواهد بود، در این شرایط محصولی که به‌عنوان خودروی اقتصادی ۱۰ الی ۱۵ هزار دلاری وارد بازار می‌شود، قیمتی کمتر از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نخواهد داشت و به‌هیچ‌وجه، صفت اقتصادی را نمی‌توان به آن اختصاص داد. این در حالیست که اگر تعرفه برحسب قیمت خودرو سنجیده شود، شرکت‌ها تمایل بیشتری برای واردات خواهند داشت و از سوی دیگر، تأثیر خودروهای تزریق‌شده در بازار نیز ملموس‌تر و محسوس‌تر خواهد شد. 
بر این اساس مجلس موافقت خود را با تغییر تعرفه واردات خودرو و پلکانی کردن آن اعلام کرد. در همین حال در تازه ترین اتفاق نیز مهدی ضیغمی، سرپرست سازمان توسعه تجارت و مدیر پروژه واردات خودرو نیز تعرفه های جدید و پیشنهادی وزارت صمت برای واردات خودرو را اعلام و تاکید کرده با توجه به اینکه بیشتر خودروهای اقتصادی حجم موتور کمتر از ۱۵۰۰ سی سی دارند، پیشنهاد داده ایم تا تعرفه واردات این خودروها از ۷۰ درصد به ۵۵ درصد کاهش پیدا کند. همچنین در راستای حمایت از خودروهای پاک  تعرفه خودروهای هیبرید ۱۶ درصد، تعرفه خودروهای پلاگین هیبرید ۶ درصد و تعرفه خودروهای تمام برقی صفر درصد خواهد بود
به گزارش خودروکار، حال باید دید پیشنهاد وزارت صمت مبنی بر کاهش تعرفه ها در نهایت با موافقت هیات وزیران روبرو خواهد شد یا خیر؟ بدون شک در صورت عدم نوافقت با این پیشنهاد آزادسازی واردات خودرو تنها یک شوی تبلیغاتی برای دولت بوده و کمکی به بازار و مصرف کنندگان نخواهد کرد چرا که قیمت  میلیاردی خودروهای اقتصادی برای همه به صرفه نخواهد بود!
برچسب ها: واردات خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران