کد خبر : ۵۷۲۲۷
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
خودروکار گزارش می دهد
رکود بازار خودرو در حالی وارد ششمین ماه خود می شود که انتظار می رود با تصویب آیین نامه اجرایی واردات کارکرده ها و سرعت بخشی به ترخیص خودروهای وارد شده به زودی شاهد تکانه های مثبت این بازار باشیم.
به گزارش خبرنگار  خودروکار - در حالی آیین نامه اجرایی واردات دست دوم ها در بخش خودروهای سواری و همچنین تجاری به صورت غیررسمی رونمایی شده که رییس سازمان ملی استاندارد به تازگی از تایید استاندارد یک محموله هزار دستگاهی خودروی النترا خبر داده و همه این اخبار در کنار، به رکود بیشتر بازار دامن زده است.
بازار خودرو که از بعد تعطیلات نوروز در انتظار اجرایی شدن مصوبه آزادسازی واردات خودرو بود این روزها با اجرای نصفه و نیمه این مصوبات شاهد رکود سنگینی است.خریداران این بازار همچنان در انتظار ریزش بیشتر قیمت ها هستند و هرچند مدتی است ترمز کاهش قیمت ها کشیده شده اما با این حال مشتریان این بازار ترجیح می دهند همچنان صبر پیشه کنند.
فعالان بازار معتقدند، هم‌اکنون خریدار و فروشنده بلاتکلیف هستند اما با شروع واردات، نه‌تنها بازار خودرو رونق می‌گیرد بلکه خریدار و فروشنده هم تکلیف خود را می‌دانند.
در همین حال بررسی قیمت ها در بازار خودرو از افزایش اندک قیمت ها حکایت دارد به طوری که از اردیبهشت ماه تاکنون قیمت ها ریزشی بوده اما در مردادماه با اندکی افزایش روبرو بوده ایم که دلیل آن احتمالا تاخیر در اجرای مصوبه واردات خودروهای نو و کارکرده بوده است. اما حال که این مصوبه حتی به صورت غیررسمی منتشر شده می تواند روند ریزشی قیمت ها را تداوم بخشیده و تا اندازه ای بر رکود بازار تاثیرگذار باشد‌.
در هفته های گذشته سازمان ملی استاندارد با تایید استاندارد خودروهای وارد شده یخ واردات خودرو را شکست. هرچند که این خودروها راه درازی تا ورود به بازار دارند اما با این حال زمزمه ورود این خودروها به کشور تا اندازه زیادی در ریزش قیمت ها تاثیرگذار بوده است.
مهدی اسلام‌پناه به تازگی اعلام کرده هر جا که احساس شود مانعی برای واردات وجود دارد در جهت رفع رجوع و تسهیل امور حضور پیدا خواهیم کرد و شرایط را به نحوی رقم خواهیم زد که گشایش ویژه‌ای ایجاد شود.
وی دلیل تاخیر در صدور تاییدیه استاندارد این خودروها را عدم اظهار از سوی شرکت مربوطه اعلام و تصریح کرده که کارشناسان استاندارد در محل حاضر هستند تا تطابق‌های لازم را برای ترخیص انجام دهند. به طور قطع با سرعت بخشی به واردات خودرو، امکان تخلیه شمار بیشتری خودرو در بنادر استان فراهم و محوطه‌های بندری نیز خلوت می‌شود و امکان جا دادن خودرو و سایر کالاهای دیگر فراهم خواهد شد.
 در ادامه نگاهی به قیمت خودروها در بازار خالی از لطف نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر پراید ۱۵۱ SE در بازار ۲۷۰ میلیون تومان قیمت دارد و  پژو۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما مدل ۱۴۰۲ نیر ۵۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. پژو۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۱ در حدود ۴۸۰ میلیون تومان و پژو۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۱۳۹۹ نیز ۵۸۵ میلیون تومان قیمت خورده است. 

 تارا اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ در بازار ۸۰۵ میلیون تومان قیمت خورده و مدل دنده ای این خودرو نیز به قیمت ۶۹۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. دناپلاس اتوماتیک توربو مدل ۱۴۰۲ نیز به قیمت ۸۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رود.
بنا بر این گزارش، راناپلاس مدل ۱۴۰۲ در بازار خودرو به ۴۸۰ میلیون تومان و ساینا EX دنده‌ای مدل ۱۴۰۱ به  ۳۳۵ میلیون تومان رسیده است. شاهین نیز ۵۷۵ میلیون تومانی شد و قیمت کوییک R پلاس اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ نیز به ۴۱۵ میلیون تومان رسیده است.
هرچند در روزهای اخیر شاهد افزایش ۵ تا ۱۰میلیون تومانی برخی خودروها در بازار بوده ایم اما انتظارها برای ریزش قیمت ها در بازار ادامه دارد و به نظر می رسد با ورود نخستین عرضه محموله های وارداتی به بازار شکست قیمتی محقق شود.

برچسب ها: بازار خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران