کد خبر : ۵۳۷۲۶
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
یادداشت/
در چند سال اخیر بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی در کنار تحریم ها و کمبود قطعات، شرایطی را ایجاد کرد تا تولید خودروسازان جوابگوی نیاز بازار نباشد.
به گزارش خودروکار، در این میان ممنوعیت واردات و دشواری خودروسازان در افزایش تیراژ نیز مزید بر علت شد و بازار خودرو را آشفته کرد. متاثر از چنین شرایطی خودروسازان داخلی به ناچار محصولات خود را از طریق قرعه کشی عرضه کردند. به دنبال این اقدام، بین قیمت بازار و کارخانه اختلاف افتاد؛ این اختلاف روز به روز افزایش یافت و باعث ایجاد تقاضاهای کاذب شد. به علاوه، ابهاماتی نیز در خصوص عرضه خودرو توسط خودروسازان وجود داشت.

با افزایش آشفتگی بازار و به دنبال آن نازضایتی مردم وزارت صمت تصمیم گرفت تا به طور مستقیم بر روند عرضه خودرو نظارت و در این راستا سامانه‌ای با نام سامانه یکپارچه تخصیص فروش خودرو را تاسیس کند تا متقاضیان بتوانند در آن ثبت‌نام کنند. حذف قرعه کشی از روند عرضه خودرو یکی از مهم ترین اهداف تاسیس این سامانه است. به دنبال این اقدام کلیه خودروسازان، موظف شدند که محصولات خود را در سامانه ثبت‌نام خودرو وزارت صمت عرضه کنند. در این سامانه، تمامی ظرفیت تولید خودروسازان ارائه می‌شود؛ در نتیجه، تعداد خودروهای سامانه یکپارچه بسیار بیش‌تر از قبل است.یکی دیگر از مزایای سامانه جامع فروش خودرو، بازه زمانی مناسب برای ثبت‌نام خودرو است.پیشتر و در زمان قرعه کشی ، به دلیل محدود بودن بازه زمانی، تمامی متقاضیان به سایت دو خودروساز هجوم برده و اختلال ایجاد می‌شد. اما اکنون برای هر قرعه کشی، یک بازه زمانی چند روزه تعریف می‌شود.  

گروه خودروسازی سایپا در فرایند عرضه محصولات بدون قرعه کشی بر سایر خودروسازان پیشی گرفته و محصلات کوییک، شاهین، کوییک R ، وانت 151 و کوییک S  خود را بدون قرعه کشی عرضه خواهد کرد. با توجه به اینکه برای هر مدل خودرو ظرفیتی محدود تعریف شده است، این ثبت سفارش تنها تا زمان تکمیل ظرفیت محصول ادامه خواهد یافت و پس از آن، سامانه فروش ثبت سفارش را متوقف می‌کند.

افزایش تولید در گروه سایپا و امکان حذف قرعه کشی

عامل مهمی که امکان حذف قرعه کشی برای خودروسازان و وزارت صمت را ممکن کرده، افزایش تولید و به صفر رسیدن تعداد خودروهای ناقصی است. میزان تولید در گروه خودروسازی سایپا تا مهر 1401، 225 هزار دستگاه خودرو یعنی 1000 دستگاه بیشتر از مدت مشابه در سال 1400 بیشتر بوده، این خودروساز همچنین با اتخاذ رویکردهای مدیریتی جدید در بخش تولید، موفق شده محصولات اقتصادی خود را 47 درصد در نسبت به سال گذشته افزایش دهد. افزایش 66 درصدی تولید متوسط روزانه از دیگر دستاوردهای سایپا در سال جاری است. افرایش 138 درصدی خودروی کامل در مدت مشابه سال گذشته و افزایش 90 درصدی نرخ عبور مستقیم در مرداد سال جاری از دیگر دستاوردهای گروه سایپا است که بستر مناسبی برای حذف قرعه کشی فراهم کرده است. این خودروساز همچنین موفق شده خودروهای ناقص در پارکینگ خود را به صفر برساند و در همین رابطه افزایش 17 درصدی تحویل خودرو به مشتریان را در سال جاری رقم بزند. کاهش 72 درصدی تعهدات معوق و کاهش 20 درصدی تعهدات کل گروه سایپا از دیگر دستاوردهای این خودروساز در راستای اجرایی کردن حذف قرعه کشی و به همین اعتبار کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو است. مقرر است تا پایان سال جاری قرعه کشی خودرو به صورت کامل حذف شود.

حذف قرعه کشی و افت قیمت خودرو

موفقیت‌های اخیر گروه خودروسازی سایپا در بخش افزایش تولید و توسعه محصول، و همچنین حذف قرعه کشی بی تردید نقش بسزایی در جلب رضایت مصرف کننده گان و مشتریان دارد. افت قیمت خودرو از دیگر نتایج دستاوردهای سال جاری گروه سایپا در راستای حفظ منافع مشتریان است.  ظاهرا حذف قرعه‌ کشی سایپا منجر به کاهش قیمت برخی خودروها در بازار آزاد شده، کوییک که تاکنون طی دو مرحله بدون قرعه‌کشی عرضه شده بیشترین افت قیمت را با کاهش حدودا ۱۰ میلیون تومانی (۴.۳ درصد) تجربه کرده است. قیمت شاهین سایپا هم به دو دلیل یعنی خروج از فرآیند قرعه‌کشی و عرضه احتمالی در بورس کالا تغییر کرده است.


منبع: ایلنا

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
آرین موتور
پرشیا خودرو
آخرین اخبار
آرین موتور
پرشیا خودرو
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
صنعت کار
بیمه ملت
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران