کد خبر : ۱۸۵۵۱
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
دبیر انجمن واردکنندگان تایر در گفت و گو با خودروکار عنوان کرد؛
دبیر انجمن واردکنندگان تایر گفت: ممنوع شدن واردات تایر سواری صحت ندارد و اگر قرار باشد واردات تایر ممنوع شود وزیر صنعت، معدن و تجارت باید دستور آن را صادر کند.
سید محمد میرعابدینی دبیر انجمن واردکنندگان تایر در گفت و گو با خبرنگار  خودروکار با اشاره به این موضوع که ممنوع شدن واردات تایر صحت ندارد عنوان کرد: ممنوعیت واردات یا به دستور وزیر انجام می گیرد یا در گارگروه لاستیک باید مطرح شود. در کارگروه لاستیک،وزات صمت، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، گمرک، انجمن واردکنندگان تایر، انجمن تولیدکنندگان تایر و ... قراردارند که آنجا در این مورد تصمیم گیری می شود.

او در مورد مطرح شدن ممنوعیت واردات سواری از زبان مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی‌وسلولزی وزارت  صمت عنوان کرد: خانم پروین نباتی در مصاحبه ای جدید این موضوع را اصلاح و عنوان کرد که اعلام نکرده ایم  واردات تایر سواری ممنوع می شود بلکه تخصیص ارز به دلیل مشکلات اقتصادی موجود برای تایر های سواری محدود تر خواهد شد.

میر عابدینی با اشاره به کاهش 56 درصدی واردات تایر در سه ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته گفت: آلارم های کاهش بیشتر واردات به گوش می رسد اما همانطور که اشاره کردم اگر ممنوعیتی برای واردات تایر قرار باشد اعمال شود یا به دستور وزیر صورت می گیرد و یا در کارگروه لاستیک مطرح می شود و چنین موردی هنوز مطرح نشده است.

او ادامه داد: خانم نباتی عنوان کرده بودند که کالاهایی که تولید داخل هستند را سعی می کنیم تا مجوز واردات برای آن ها صادر نشود و ما هم در این مورد عنوان کردیم تمرکز تولید داخل تنها در رینگ های 13 و 14 و 15 است و اما تعرفه تایر سواری یک تعرفه است و شامل رینگ های 13 الی 21 می شود ، بنابراین این میزان تولید داخل کفاف کشور را نمی دهد.

دبیر انجمن واردکنندگان تایر خاطر نشان کرد: طبق آمار رسمی گمرک سالی 65 هزار تن  واردات تایر سواری در کشور انجام می شود که  اگر میزان قاچاقی که در این بخش به کشور وارد می شود را هم در نظر نگیرم عدد قابل توجهی است و نشان می دهد که در داخل نیاز به این واردات احساس می شود.

به گزارش خودروکار، چندی پیش پروین‌ نباتی مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی‌و‌سلولزی وزارت صنعت، معدن‌ و تجارت در مصاحبه ای عنوان کرده بود: در نخستین گام واردات هرگونه لاستیک خودروی سواری در سه سایز 13،‌14و 15به‌ کشور ممنوع شده است  و این دستورالعمل از هفته گذشته و در قالب سامانه جامع تجارت اجرا شده است اما تاکنون این موضوع اعلام‌عمومی نشده بود و از این تاریخ واردات انواع تایر تنها به این شرط انجام خواهد شد که نمونه تولیدی آن محصول در کشور موجود نباشد یا کمبودی برای تامین آن احساس شود. اما به نظر می رسد او گفته هایش را در مصاحبه های بعدی اصلاح کرده است و چنین موضوعی صحت ندارد.


انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
آرین دیزل
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران