کد خبر : ۱۷۶۲۸
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
دبیر اجرایی انجمن وارد کنندگان لاستیک در گفت و گو با خبرنگارخودروکار خبر داد:
دبیر اجرایی انجمن وارد کنندگان لاستیک گفت: باوجود آنکه لاستیک در لیست کالاهایی که واردات آن ها ممنوع اعلام شده نیست اما تفاوتی با آن کالاها ندارد و امسال کاهش چشمگیری در واردات لاستیک داشته ایم.
سید محمد میر عابدینی دبیر اجرایی انجمن وارد کنندگان لاستیک در گفت و گو با خبرنگار خودروکار اظهار کرد: لاستیک جزء آن 1339 کالایی که واردات آن ها ممنوع شد نبود اما وضعیت واردات لاستیک با ممنوع شدن وارداتش خیلی تفاوت چندانی ندارد چرا که ارز به واردات لاستیک تخصیص داده نمی شود و همچنین مجوز نمایندگی های واردات  را تمدید نمی کنند. اکنون نزدیک  50 روز است که مجوز نمایندگی ها تمدید نمی شود و هر وارد کننده ای که گواهیش منقضی می شود دیگر دستش به جایی بند نیست. از طرفی، تعرفه تایر سواری امسال از 32 درصد به 40 درصد افزایش یافته و تعرفه لاستیک اتوبوسی کامیونی رادیال  نیز با وجود آنکه  80 درصد  از  نیاز بازار از طریق واردات تامین می شود و فقط یک کارخانه داخلی (بارز) آن را تولید می کند  تعرفه آن از 20 درصد  به 26 درصد رسیده است.

او با اشاره به کاهش  چشمگیر آمار واردات لاستیک خودرو در دو ماه نخست امسال نسبت به سال 96 عنوان کرد: در سال 96 آمار واردات لاستیک در بخش سواری 8 هزار و 587 تن بود اما این رقم در سال 97 به 5 هزار و 46 تن رسیده است و در این بخش 70 درصد کاهش واردات صورت گرفته است. همچنین در بخش اتوبوسی کامیونی که شامل دو سایز و تعرفه می شود( 315/80R22.5) در سال 96  ، 2 هزار و 383 تن واردات و در سال 97 حدودا 796 تن وارد شده است، یعنی 199 درصد کاهش واردات در این بخش داشته ایم  و  در بخش اتوبوسی کامیونی که تعرفه دیگری است و با اسم سایر شناخته می شود، دو هزار و 462 تن سال 96 واردات انجام شده و در سال 97 این رقم به یک هزار و 969 تن رسیده است و در این بخش هم با  25 درصد کاهش  روبه رو بوده ایم.

میر عابدینی با اشاره به اعتصاب رانندگان خاطر نشان کرد: اعتصاب رانندگان بیشتر  به دلیل گرانی قطعات و تایر بود، علت آن هم این است که راه واردات بسته شده است، در همین راستا انجمن واردات لاستیک طی نامه ای خواستار کاهش تعرفه لاستیک  اتوبوسی کامیونی شده است چرا که  تمام فشار و تامین  این بخش از لاستیک تنها به روی دوش  واردات است و مردم و قشر راننده بیشترین آسیب را از این موضوع خواهند دید.

دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان تایر افزود: علاوه بر اینکه ارز به واردات تایر تخصیص داده نمی شود ، اداره امور اصناف و بازرگانان  که  ثبت نمایندگی ها را بر عهده دارد این امر را  انجام نمی دهد.

او در ادامه تصریح کرد: بسیاری از وارد کنندگان کانتیرهای لاستیک هایشان رسیده و در گمرک مانده اما به دلیل اینکه یا ارز آن ها تامین نشده است یا گواهی شان تمدید نشده نمی توانند بار خود را ترخیص کنند.

میر عابدینی در پاسخ به این سوال که اگر واردات لاستیک تسهیل نشود، لاستیک سازی داخلی توان تولید و تامین همه نیاز بازار را دارد بیان کرد: اگر توان تولید و تامین همه نیاز بازار در تمامی سگمنت ها در داخل ممکن بود مشکلات اخیری که برخی رانندگان به آن اعتراض داشتند به وجود نمی آمد و اگر مشکل واردکنندگان تایر حل نشود کمتر از یک ماه دیگر در بخش تایر های سواری هم به مشکل خواهیم خورد.

دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان تایر اضافه کرد: اگر ما در بخش تایر های کامیونی به مشکل خوردیم آمار تعداد اتوبوس و کامیون در کشور حدودا یک میلیون است اما در سواری این عدد به  18 میلیون می رسد و اگر آنجا با کمبود مواجه شویم اوضاع خیلی آشفته خواهد شد.

او خاطر نشان کرد: آمار و ارقام نشان می دهد که موجودی واردکنندگان هم رو به اتمام است و اگر ارز واردکنندکان تامین و مجوز نمایندگی ها نیز تمدید نشود اول مرداد ماه اوضاع خوبی را شاهد نخواهیم بود.

میر عابدینی در پایان خاطرنشان کرد: اگر عرضه و تقاضایی در بازار هر کالایی بهم بریزد سبب گرانی آن کالا می شود و بازار لاستیک هم از قاعده مستثنی نیست.


انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
روزنامه های اقتصادی
آرین موتور
پرشیا خودرو
بیمه ملت
آخرین اخبار
بیمه ملت
MVM
فونیکس
کرمان موتور
ایلیا
ایساکو
آرین دیزل
صنعت کار
سایپا یدک
راین
عصر تشکل
امداد خودرو ایران